Tipy kam na výlet v Česku a na Slovensku I. díl

Slovenský ráj

Trávíte léto v Česku nebo na Slovensku? Přinášíme pár tipů, kam vyrazit na výlet.  Dozvíte se kam za pohybem, poznáním i zážitky.

Po Zlaté stezce

Už ve středověku spojovala Zlatá stezka české země s Podunajím.  Právě na těchto kdysi kupeckých stezkách se ustálily spojnice, po nichž se můžete vydat i dnes.  Nabízí se 3 hlavní proudy: prachatický, kašpersko-horský, vimperský.  Na 630 kilometrech stezek jedinečné šumavské přírody vás provedou nové turistické značky.  A díky příhraničnímu projektu, který se jmenuje Interreg se 13 stezkami se propojují také s východobavorskou Zlatou stezkou.  Na cestě vás čekají nejen husté lesy, křišťálové meandry, ale i výhledy z Libínského sedla nebo rozhledna a kamenné moře Mářský vrch.  Z pamětihodností můžete zase navštívit například zříceninu hradu Hus, Husinec s pomníkem Mistra Jana Husa, kapli sv. Filipa Neri s křížovou cestou a další památky, který určitě stojí za návštěvu.

Výhledy z cyklosedla

Máte raději výhled ze sedla svého kola? Pak zavítejte do hustých lesů okolo Horní Lipové a Rychlebských hor v Olomouckém kraji. Zdejší úzké stezky terénem lesa jsou určeny především obdivovatelům loveckých tras, opuštěných lomů a lesních bystřin.  Trasa dlouhá 40 kilometrů vás povede přes brody, suťová pole i skokánkovými a trakcemi pro zdatnější  baikery.  Pro ty, co jsou méně nároční, mohou začít na trati až v povodí Černého potoka.

Slovenský ráj

Slovensko nenabízí krásnou přírodu jen ve Vysokých nebo Nízkých Tatrách. Nádhernou přírodu najdete i v národním parku Slovenský ráj, který se nachází na jih od Popradu a Spišské Nové Vsi.  Slovenský ráj láká turisty především na rokle protkané vodopády, lemované sítí cest se stupačkami, řetězy a žebříky.  Krásný výhled spatříte na Havraní skále nebo Tomašovském výhledu.  Na své si zde přijdou i milovníci jeskyní a to v Dobšinské ledové jeskyni. Navíc na rozdíl od Tater se tady nemusíte bát nepříznivého počasí, před deštěm vás totiž ochrání všudypřítomný lesní porost.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.