Tipy kam na výlet v Česku a na Slovensku II. Díl

Vlkolínec

Jelikož se do I. dílu Tipů kam na výlet v Česku a na Slovensku toho moc nevešlo, je tu díl II.  Zavítáme na západ Čech nebo třeba ke slovenskému Ružomberoku.

Lesní stezka Labské Pískovce

Lesní stezka Labské pískovce dlouhá 100 kilometrů je společným projektem podniku Lesy České republiky, Správy Národního parku České Švýcarsko a státního podniku Saské lesy.  Velká část stezky vede přes skalní útvary na straně německé a ani ta česká strana vás rozhodně nudit nebude.  Nejvíce dobrodružný je úsek od tábořiště v Ostrově přes osamělé vrcholy divokých skal a rozsáhlými lesy až k chatě v lese Beutwald. Celá stezka se dělí na 6 úseků a na konci každého z nich je možnost přenocovat v chatách, bivacích nebo i pod širákem.

Lázně, gotika u uranové doly v Jáchymově

Nedaleko Karlových Varů, Mariánských a Františkových lázní se na tektonickém základě v krušnohorských kopcích klikatí i radonové lázně Jáchymov. Mimochodem první radonové lázně světa.  Jáchymov vyniká unikátními radonovými koupelemi, které v kombinací s rehabilitací dokážou nastartovat  regenerační procesy jakéhokoliv organismu.  Kromě lázní si město Jáchymov zachovalo i své historické jádro s gotickými portály, královskou mincovnou patricijskými a měšťanskými domy.  Své prvenství ve světě si Jáchymov si drží i s uranovými doly např. důl Svornost je první mezi uranovými doly a nejstarší funkční důl v Evropě.

Vlkolínec – dokonalá obec starého řemesla

U Ružomberka na Slovensku se stál víc a víc prosazuje malebná obec Vlkolínec, která patří také na seznam Světového dědictví UNESCO. Celá obec vypadá jako velký dokonalý skanzen, ale řada domů je normálně celoročně obydlena.  Každé stavení je tak autentické, že zvědaví turisté často nahlédnou až do kuchyně.  V létě se tu také pořádá ukázka tradičních lidových řemesel, která předvádí mistři ve svém oboru. Remeslofest, jak je festival nazýván probíhá celé léto až do září, vždy o sobotách a nedělích

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.