Pernštejn

Tipy hrady a zámky v Jihomoravském kraji

Turistickou sezónou na hradech a zámcích v České republice pokračujeme dalším krajem a to Jihomoravským. I tady najdete spoustu krásných míst, která mají bohatou historii a stojí za to je navštívit např. hrad Pernštejn

Hrad Pernštejn

Pernštejn patří k nejnavštěvovanějším hradům na Moravě. Hrad se tyčí na skále nad městysem Nedvědice a za celou svou historii, přesněji za 800 let, nebyl nikdy dobyt. Tento středověký hrad je tak mimořádně zachovalý a ve své době, kdy byl hrad pány z Perštejna postaven, patřili Pernštejnové k nejbohatším rodům v Českých zemích.  Při stavbě hradu Pernštejn bylo použito velké množství místního mramoru, proto se někdy hradu také říká ‘‘ mramorový‘‘. Hrad můžete navštívit do konce října a vybrat si buď základní okruh prohlídky s názvem Od gotiky po 20. století, nebo okruh zkrácený či hradní nádvoří, které je ale bez průvodce.

Pernštejn

Zámek Vranov nad Dyjí

Zámek Vranov nad Dyjí se tyčí nad Dyjí. Nad nádrží Vranov, které se také někdy přezdívá ‚,Moravský Jadran‘‘, se nachází hrady Bítov a Cornštejn. Zámek vznikl přestavbou hradu v románsko-gotickém slohu z roku 1100 a podobu, jak můžeme zámek vidět dnes, vtiskli hrabata Althannové v roce 1665 po ničivém požáru. Po nich získali zámek Mniszkové z Polska a připojili ještě vranovský závod na výrobu kamenin a porcelánu.  Zámek můžete navštívit do konce října a prohlédnout si tak třeba reprezentační interiéry, soukromé pokoje nebo české korunovační klenoty.

Vranov nad Dyjí

Hrad Bítov

Třetím tipem na prohlídku dalšího kousku historie v Jihomoravském kraji je hrad Bítov. Bítov pochází z 11. Století a ve své době býval centrem jednoho ze šesti moravských krajů. Po vymření Přemyslovců hrad získali Lichtemburkové a to na více než dvě sta let. Dnešní novogotickou podobu hradu byl přestavěn za rakouských hrabat z Daunů. Hrad můžete opět navštívit až do konce října a projít až čtyři okruhy hradu, prvním okruhem je okruh Vstup do hradu, další Palác a třetí Zbrojnice. Navíc můžete kromě těchto tří okruhů navštívit ještě Hladomornu, mučírnu a vězení.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

9 komentářů

    1. Radek Štěpán Odpovědět

     Vážená paní, ano, ale řazen je k moravským hradům. Viz. wikipedie třeba. Gotický hrad Pernštejn z poloviny 13. století stojí ve východním okraji Českomoravské vrchoviny, u osady Pernštejn, části městysu Nedvědice, který tvořil jeho podhradí. Stavba pánů z Pernštejna s jednoduchou bergfritovou dispozicí byla do 16. století několikrát přebudována a především rozšířena, přesto při přeměně na reprezentativní a pohodlné sídlo neztratila svou obranyschopnost, díky čemuž je Pernštejn řazen k nejvýznamnějším moravským hradům. Jde o detail…

 1. Slezák Odpovědět

  Dobrý den,
  zámek Vranov nad Dyjí se netyčí nad nádrží Vranov,ale pouze nad řekou Dyjí,to co jste napsal platí pro hrad Bítov a Cornštejn,který jen kousek přes nádrž….
  s pozdravem Slezák

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *