Karlštejn

Tipy na nejkrásnější hrady a zámky ve Středočeském kraji

Každoročně navštíví české památky miliony turistů a není tomu jinak ani letos. Není divu, vždyť české památky jsou opravdu krásné a je z čeho vybírat zvláště ve Středočeském kraji. Na úvod jsme vybrali tři, ty nejznámější a nejnavštěvovanější zahraničními turisty, někdy je tak trochu opomíjíme, abychom se těm davům turistů vyhnuli. Ovšem návštěva stojí za to, tak je škoda tyto památky vynechat.

Zámek Konopiště

Zámek Konopiště se nachází ve středočeském kraji a kromě pondělí ho můžete navštívit každý den až do listopadu. Zámek založil ve 13. století Tobiáš z Benešova, který byl pražským biskupem. Slavná historie Konopiště se však začala psát až v 19. století, kdy v roce 1887 zámek koupil Ferdinand d’Este od Lobkoviců. Ferdinand d’Este nechal zámek zmodernizovat a dnes je skvělým místem pro výlet i s dětmi. Tomuto loveckému zámečku nechybí ani zámecký medvěd, který se jmenuje Jiří a zaručeně vás pobaví. V zámečku si pak můžete při návštěvě prohlédnout salóny nebo soukromé pokoje Františka d’Este.

Konopiště

Hrad Karlštejn

Karlštejn patří k nejkrásnějším českým hradům a rovněž se nachází ve Středočeském kraji. Jeho stavba byla dokončena v roce 1365 za Karla IV. a to vysvěcením Kaple sv. Kříže. Hrad Karlštejn sloužil poté k úschově korunovačních klenotů a ostatků křesťanských světců. Hrad můžete navštívit do konce září a k prohlídce můžete zvolit buď základní okruh, nebo posvátné prostory. Kromě prohlídky samotného hradu určitě nezapomeňte prozkoumat ani podhradí a okolí hradu.

Hrad Český Šternberk

Český Šternberk je gotickou pevností nad řekou Sázavou. Hrad byl založen Zdeslavem z Dišnova v roce 1241. Jeho název Šternberk je odvozen z německého stern – hvězda a berg-hora. Hvězda, konkrétně zlatá osmicípá hvězda je součástí erbu zakladatelů Divišoviců. Dodnes patří hrad Šternberkům, což je výjimečné. Kromě prohlídky hradu je v nabídce i vycházka okolím hradu a to i s průvodcem. Jedná se o asi dvouhodinovou procházku, která začíná na jižní terase hradu, projdete přes kopec Vražda a prohlédnete si třeba barokní sochy z 2. poloviny 18. století.

Šternberk

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *