Top místa, kam se můžete letos vydat na kola

Výlet na kole

Nezáleží na tom, jestli jste závodník tělem i duší a chcete si na kole jen trochu zacvičit, nebo jste jen rekreační cyklista, který vydrží i na menších tratích, nebo na tom, že máte malé děti, které s tímto sportem začínají. Vyrazit můžete kamkoli a budete se u toho bavit. My pro vás máme tipů několik v následujících řádcích.  

Vydejte se na Moravu

Tato část země je úžasná zejména proto, že si zde každý cyklista najde něco pro sebe. Můžete objevit rovinaté a jednoduché trasy, na kterých se prostě dá pohodlně jezdit i s malými dětmi, stejně jako náročnější trasy, na kterých se vaše tělo pěkně protáhne.

  • Lednicko-valtický areál – jeden z klenotů Moravy. Není to jen proslulý zámek, který vám jistě vyrazí dech, nebo přilehlé parky, jezera, ale i kaple, kapličky, světničky, honitby atd.
  • Národní park Podyjí – objevíte zde vinice, vřesoviště, vyhlídky, a především ohromující přírodu. Žijí zde neobvyklí živočichové, například vydry, sysli nebo černí čápi.

Třeboň je cyklistickým rájem

Cesty jsou tu rovinaté, přitahují i ty, kteří se běžně na kole moc neprohánějí. V létě tu bude pravděpodobně trochu živo, ale nenechte se tím odradit. To, že tu nejsou kopce znamená, že i děti se tu vydovádí.

  • Okolí Třeboně – uzavřený naučný okruh o délce 39 km začíná v Třeboni u rybníka Svět a končí v Třeboni před branami do města.
  • Zámek Červená Lhota – uděláte si trochu delší výlet, přibližně 76 km, takže je vhodný spíše pro zkušenější cyklisty. Začínáte v Třeboni a přes Novosedly nad Nežárkou, Kardašovu Řečici a Pluhův Žďár dojedete na zámek Červená Lhota. Tam si budete moci odpočinout a dát si něco dobrého na zub.

Šumava

Šumava je hodně oceňovaná pro svou nádhernou a nedotčenou přírodu, ale také cykloturistiku. Rodiny s dětmi a ti, kteří se snaží najít volnější cyklistické trasy, si přijdou opravdu na své.

  • Jezerní cyklostezka – Lipno můžete prozkoumat na kole dvěma způsoby. Delší pro zkušenější cyklisty a kratší pro rodiny s dětmi.
  • Na Velký Javor – trasa je dlouhá 34 km a je tu i prudké stoupání. Začínáte v Železné Rudě a přes Brennes dohlédnete až k Malému Javoru, který nadchne všechny. Po cestě se dostanete až na samotný vrchol.
Foto: Pixabay

Střední Čechy jen pro vytrvalé jezdce

  • Hrusice – vydáte se po stopách kocoura Mikeše a dalších úžasných postav malíře Josefa Lady, který se v Hrusicích narodil. Cyklotrasa, která začíná a končí v Mnichovicích, je dlouhá 24 km. Mezi Hrusicemi a Ondřejovem musíte zdolat obrovský kopec. V Ondřejově se můžete podívat do hvězdárny.
  • K Labi – Labská stezka, která začíná v pohoří Monster u pramene Labe a končí v Německu v Cuxhavenu na břehu Severního moře. Podél Labe se jede po krásné rovné cestě, trochu z kopce.

Nádherná příroda Adršpachu a Broumova

Najdete tu spoustu památek či historie pod širým nebem. Stejně tak jsou místní lesy rájem houbařů. Pokud se vám nebude chtít jezdit na kole, tak i taková příjemná procházka lesem má své kouzlo.

Adršpach
Foto: Pixabay
  • Adršpach – středně náročná trať, která je dlouhá přes 20 km. Můžete začít v Teplicích nad Metují, projet lze i hrad Skály do Adršpachu a zpět.
  • Babiččino údolí – tento kraj nejsou jen skály a příroda, ale je to také působiště Aloise Jiráska a Boženy Němcové. Nechejte se unášet zdejší atmosférou.

Zdroje info: cestujeme.cz, icesty.cz

Náhledové foto: Pixabay