Co dělat při setkání s vlkem – několik osvědčených triků vám pomůže předejít rizikům

Vlk

Setkání s vlkem může být pro mnoho lidí vzrušujícím zážitkem, ale zároveň i potenciálně nebezpečným. Vlk není krotké ochočené zvíře, ale vrcholový predátor, a tak je třeba k němu přistupovat s respektem a opatrností. A protože se i v ČR vyskytují tato zvířata stále častěji, určitě se vyplatí vědět, co při setkání s nimi dělat nebo nedělat.

Hlavní pravidlo při setkání s vlkem zní: nekrmit ho. Pokud začnete vlka krmit, může se stát, že si na vás zvykne a začne vás vyhledávat, aby získal další potravu. To by mohlo vést k tomu, že by vlci za vámi chodili až domů, hrabali se vám v popelnicích a decimovali domácí chovy zvířat. Proto je důležité vlka nekrmit a nedávat mu žádný důvod, aby se vás pokoušel sledovat.

Blízká setkání třetího druhu? Raději ne

Další důležitou zásadou je nepřibližovat se k vlkovi. Pokud ho uvidíte, snažte se vzdálit couváním – pomalu a klidně. Pokud se vám podaří dostat se do bezpečné vzdálenosti, můžete ho zaplašit hlukem tleskáním nebo křikem. Máte-li něco po ruce, co byste po něm mohli hodit (jako například kámen nebo větev), můžete to zkusit, ale pouze jako poslední možnost. Pokud na vás vlk zaútočí, můžete se také snažit bránit pomocí kamenů nebo větviček, ale je to velmi riskantní a není to doporučováno. Naštěstí jde o situace velmi vzácné, jimž lze výše popsaným způsobem snadno předejít.

Co dělat při setkání s vlkem – několik osvědčených triků Foto: Pixabay

Divoký vlk vs. pes

Pokud se nacházíte v lokalitě s potvrzeným výskytem vlků, měli byste mít svého psa vždy na vodítku. Vlk se totiž na psa bude dívat jako na konkurenta ve svém teritoriu a může se rozhodnout ho zabít. Proto je důležité mít svého psa pod kontrolou, aby nedošlo k nechtěnému setkání.

V případě, že narazíte na vlka nebo máte podezření na jeho přítomnost, měli byste informovat vědce, kteří se v dané oblasti věnují studiu vlků. Mohou vám poskytnout informace o tom, jak se chovat v přítomnosti vlka, a zároveň mohou použít vaše pozorování k dalšímu studiu chování vlků v dané oblasti. U nás stačí napsat na e-mail [email protected]

Vlk je fascinující zvíře, ale může být i nebezpečné. Proto se vyplatí při setkání s ním dbát na maximální opatrnost.

Zdroj: https://www.priroda.cz/clanek/vlci-v-cesku-nove-i-v-krkonosich/#utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu, https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/vlci-krkonose-dve-smecky-polsko-cesko_2303051752_kac, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-vlci-se-natrvalo-usadili-v-krkonosich-40424323

Co dělat při setkání s vlkem – několik osvědčených triků Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.