Turistika není jen o nových zážitcích, skvěle také prospívá zdraví jednoho opomíjeného orgánu

Chcete si během pandemické situace zlepšit náladu a ulevit svému mozku, na který se chrlí nejrůznější informace za všech stran, takže nevíte, čemu máte věřit a nad čím dřív přemýšlet? V takovém případě rozhodně vyrazte na túru do přírody. Uděláte tak velkou službu svému mozku i celému tělu. Jak konkrétně prospívá turistika zdraví mozku?

Náročný pohyb je nejlepší

Pro nejlepší výsledky bývá nejlepší náročný pohyb. Zkuste si tak vybrat túru do kopce v náročném terénu. Zpočátku se budete proklínat, ale následně se budete cítit skvěle. Vše záleží na vaší aktuální fyzické kondici, která se dá s trochou trpělivosti a píle snadno zlepšit.

Hintertux

Foto: Pixabay

Turistika má přínos nejenom pro tělo

Zlepšení fyzické kondice a prospěšný vliv na mozek. Každé cvičení je dobré pro mozek, což dokazují i nejrůznější výzkumy například pro zmírnění postupu Alzheimerovy choroby. A není na tom nic divného, protože aktivní pohyb podporuje zdraví cév a zlepšuje výkonnost srdce. Všechny orgány jsou tak lépe zásobeny novou okysličenou krví, což dává dostatek prostoru pro jejich skutečně výkonné fungování po všech stránkách. Takže pokud ještě váháte, zda za to půl hodinka aktivního cvičení stojí, potvrzujeme, že ano. Zkuste si také občas během víkendu vyčlenit den, který víceméně celý strávíte třeba chozením po horách.

Zvýšení plasticity mozku

Každé nové dovednosti, které se naučíte, pomáhají zvětšovat plasticitu vašeho mozku, čímž se v podstatě zvětšuje jeho kapacita. Nemusíte nutně luštit křížovky, ale i takové uvažování nad mapou, jaká trasa bude nejlepší, přináší své ovoce a zlepšení dovednosti pro orientaci v terénu. Nejdříve začínejte na klasických turistických stezkách a později si můžete troufnout na volné cestování s pomocí mapy a kompasu pro skutečně vytříbený zážitek plný rozvoje.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/pet-tipu-jak-udrzet-svuj-mozek-ve-svezi-forme.A100112_164313_psychologie_bad

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.