Základní pravidla pro zodpovědné cestování kdekoliv na světě

Ať už vyrazíte na cesty po českých horách, nebo na exotické pláže na druhém konci světa, vždy je dobré vědět, jak se správně chovat. Cestování totiž s sebou přináší určitou zodpovědnost. Většinou se totiž nejedná o lokalitu, ve které přímo žijete, ale i tak by vám mělo záležet na tom, aby zde vše zůstalo v původním stavu jako před vaším příchodem. Na všechno si dát na cestách pozor? S tím vám mohou pomoci následující praktické rady.

Minimalizujte tvorbu odpadu

Pro některé naprosto samozřejmá rada, ale rozhodně je vhodné připomenout naprostý základ, kterým je minimalizace odpadu. Snažte se na dovolené využívat takové věci, které nebudete muset hned vyhodit. Kupujte potraviny v papírových obalech. A samozřejmě nezapomínejte na to, že jakmile už nějaký odpad vznikne, vždy je potřeba vložit ho do koše. Ideálně si zkuste dát tu práci a najít i na dovolené nádoby na tříděný odpad, pokud to daná lokalita nabízí. Těmito malými drobnostmi pomáháte planetě i zlepšujete životní prostředí v konkrétní oblasti.

Nakupujte v lokálních prodejnách a podporujte místní obyvatele

Při cestování do cizích zemí většinou najdete typické větší supermarkety a obchodní řetězce, kde si můžete nakoupit jídlo, ale i nejrůznější nezbytnosti. Určitě se ale vyplatí navštívit menší lokální prodejny či nejrůznější trhy. Nejen, že na takových místech podpoříte přímo místní obyvatele, ale navíc lépe ochutnáte pravé místní chutě čerstvého ovoce, zeleniny či nejrůznějších specialit. Většinou jsou lokální obchody i cenově příznivé.

Foto: Pixabay

Dodržujte stanovené zákazy a omezení pro pohyb v přírodě

Chcete se jít podívat na speciální vyhlídku, projít si kousek chráněného přírodního území a podobné? Pokud zde nejsou vyznačené cesty nebo dokonce panuje přímo zákaz na pohyb v dané oblasti, buďte tak slušní a dané omezení respektujte. Chozením mimo vyhrazené cesty totiž můžete poškodit místní přírodu. Snadno se navíc můžete dostat do problémů, což může skončit například i pokutou.

Buďte ohleduplní

Snažte se být ohleduplní k lidem, kteří v dané oblasti bydlí. Zbytečně je nevyrušujte, ani příliš nefoťte a nenatáčejte. Mnoho místních totiž nemusí mít dobré pocity z hlučných turistů. Zkrátka se v dané lokalitě chovejte tak, jak byste si přáli, aby se lidé chovali při cestování do vašeho města či vesnice.

Zdroj: www.ikoktejl.cz

Náhledové foto: Pixabay