Ukrajinský Krivoj Rog: Rodiště prezidenta Volodymyra Zelenského má největší květinové hodiny na světě

Válečný stav na Ukrajině, který zde byl vyhlášen 24. února 2022, a vývoj situace v zemi inspiruje spoustu našinců k tomu, aby se více zajímali o hlavního představitele tohoto evropského státu. Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny, je rodákem z města Krivoj Rog. A my se tam půjdeme podívat, co zajímavého toto místo nabízí zvídavým cestovatelům.

Město na jižní Ukrajině

Historie města Krivoj Rog sahá do 17. století, kdy ho založili záporožští kozáci. Ale teprve v polovině 19. století získalo status vesnice, později městyse. V roce 1860 tu žilo jen něco okolo 3,5 tisíce obyvatel, z velké části se jednalo o Židy. Důležitý byl pro Krivoj Rog rok 1881, kdy se započalo s těžkou železné rudy, v důsledku čehož došlo k jeho nebývalému růstu. Dnes patří město k největším na Ukrajině. I v současné době je to ocelářské a metalurgické centrum. Víte, že vzdálenost mezi severní a jižní částí města je 67 kilometrů, čímž je Krivoj Rog jedním z nejdelších měst v Evropě?

Zajímavá místa ve městě Krivoj Rog

Kulturním centrem města je Park kultury a rekreace v Sotsgorodě. Hlavní jeho atrakcí je barevná fontána. Konají se zde koncerty, výstavy a sportovní soutěže. Dalším zajímavým parkem je Park Fedora Mershavtseva, což byl ruský šlechtic-účastník krymské války, jenž svůj život dožil ve městě. V severní části Krivoj Rogu se nachází botanická zahrada o rozloze 52,4 ha a jedno z mála míst, kde v průmyslovém a ocelářském městě lze dýchat čistý vzduch.

Krivoj Rog, náměstí Gorkého. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Felix Lamardo https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kryvyi_Rih.jpg

Příznivci výstavních exponátů se mohou jít podívat do Vlastivědného muzea, jež obsahuje přírodní a archeologické sbírky, etnografické a numismatické exponáty, díla lidového umění i fotografie o vývoji města v 19. a 20. století. V městě najdete i největší květinové hodiny na světě s průměrem ciferníku 22 metrů, který tvoří 22 tisíc květin, ve tvaru městského znaku. K nejstarším architektonickým památkám pak patří budova nádraží z roku 1884.

V květnu jsou nejlepší podmínky pro návštěvu města

Vzhledem k tomu, že se jedná o město s metalurgickým průmyslem, nedá se říci, že by byl Krivoj Rog turisty příliš vyhledáván. Jako nejvhodnější doba pro jeho návštěvu se jeví měsíc květen s průměrnou teplotou 24 °C.

Zdroj: https://ukrainetrek.com/krivoy_rog-city

Krivoj Rog. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Tiia Monto/ https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kryvyi_Rih2.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.