Uluru jako turistická atrakce: Máte se na co těšit

Kdo by tento nezaměnitelný symbol Austrálie neznal? Vždyť monumentální Ayersova skála, známější pod domorodým jménem Uluru, uchvacuje už celé generace návštěvníků. A to i přesto, že první turisté ji mohli spatřit teprve v 70. letech 19. století.

Najdete ji prakticky v samém středu Austrálie na území Severního teritoria, obklopenou vyprahlými pláněmi. Domorodí obyvatelé ji po staletí považovali za posvátnou, ale dnes už se naštěstí s jejich svolením lze na vrchol Uluru bez problémů podívat.

Uluru a všechny tváře slunce

Nejkrásnější pohled skýtá ráno nebo naopak navečer. Červenohnědá barva získává díky příchodu slunce nejprve sytě oranžový nádech, aby se následně vybarvila téměř dorezava. A zapadající slunce z ní zase udělá doslova žhavý uhlík, vystupují z pusté krajiny.

A kde se tu vlastně vzala? Nejde o obří balvan, nýbrž o pozůstatek pískovcového pohoří, jež kdysi Severní teritorium pokrývalo. Před 500 miliony let však bylo vyvrásněno a všechny jeho menší útvary leží pod vrstvami sedimentů všude okolo.

Až na vrchol Uluru

Jde o všem o impozantní pozůstatek, tyčí se do výšky 348 metrů nad terén a může se pyšnit obvodem 10 kilometrů. Poprvé ji na vlastní oči kromě australským domorodců spatřili dva cestovatelé a badatelé Ernest Giles a William C. Gosse. Právě oni dali skále jméno Ayersova, podle tehdejšího prezidenta Austrálie.

Pokud byste chtěli Uluru obejít kolem dokola, potrvá vám to asi čtyři hodiny. Pokud byste raději kratší pěší túru, zvolte třeba Liru Trai, s domorodým průvodcem. A jestliže se rozhodnete jít na vrchol, připravte si ještě dvě hodiny k dobru. Ovšem pozor, pokud teploty překročí 38 °C, pak vás nahoru nepustí. Panující podmínky by totiž mohly ohrozit vaše zdraví. A až vystoupíte nahoru, přivítá vás kromě nádherného výhledu také prastarý pozdrav Pukulpa pijama (pičama) Ananguku ngurkakutu! Což v češtině znamená Vítejte na půdě původních obyvatel!

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.