Už ne předražené taxíky. Praha má pro turisty jinou obávanou hrozbu: bezdomovce na každém kroku – už o tom píši i zahraniční média

Praha, bezdomovectví, problém, turistika, žebrání, taxík

Už ne předražené taxíky. Praha má pro turisty jinou obávanou hrozbu: bezdomovce na každém kroku – už o tom píši i zahraniční média. Bezdomovectví v České republice se stalo velmi výrazným problémem, který přitahuje pozornost místních i zahraničních médií.

Například deník The Guardian mimo jiné upozornil na to, že Česká republika má nejvyšší míru bezdomovectví ve východní a střední Evropě. Problémem bývá především interakce lidí bez domova a turistů ve velkých městech, jako je Praha. Ne každému je totiž něco podobného příjemné.

Rostoucí obavy z českého bezdomovectví

Odhadnout přesný počet osob bez domova v České republice je náročné. Český statistický úřad je kategorizuje jako specifickou skupinu, což ztěžuje jejich přesné sledování. Z různých zpráv je však zřejmé, že bez stálého přístřeší tisíce lidí žijí. Tito lidé se vyskytují nejen v odlehlých oblastech, ale výrazně i v centrech měst, kde mají trochu více příležitostí k obživě. A právě jejich žebrání může mnoho lidí odradit – a to zvláště z řad turistů.

Bezdomovec

Foto: Pixabay

Setkání turistů s bezdomovectvím

Praha, známá svou architektonickou krásou a bohatou historií, přiláká ročně miliony turistů. Tito návštěvníci se stále častěji dostávají do kontaktu s bezdomovci ve městě, a to zejména v okolí hlavních dopravních uzlů, jako je kupříkladu Hlavní nádraží. Taková setkání mohou někdy vést k nepříjemným zážitkům a může tak jít i o potenciální hrozbu pro cestovní ruch.

Zobrazování bezdomovectví v zahraničních médiích může tyto obavy ještě zesílit, což může vést ke snížení počtu turistů a ekonomickým dopadům. Jednoduchý řešení však bohužel tato situace nejspíš nemá. K bezdomovectví v České republice přispívá mnoho faktorů, včetně následků nezaplacených dluhů, například nájemného, které se mohou hromadit a vést k vystěhování. A bohužel nelze opomenout ani závislost na návykových látkách, či hazardu.

 

Zdroj: https://www.theguardian.com/society/video/2024/apr/18/why-pragues-homeless-are-resorting-to-poverty-tourism-video, https://www.darujme.cz/dusenaulici

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.