V Indonésii roste „Jurský park“. Proč vadí aktivistům?

varan

Indonéské ostrovy se mohou pyšnit zajímavou faunou. Návštěvnost národních parků a rezervací jim každoročně přináší nemalé peníze. Místní odborníci se teď zaměřili na Národní park Komodo, který je domovem varanů komodských. Co na něm chtějí vytvořit?

Dračí ostrov

Národní park Komodo byl založen na stejnojmenném ostrově v roce 1980 a velmi brzy se stal součástí světového dědictví UNESCO. Najdete zde totiž největšího žijícího plaza současnosti, varana komodského. Žijí zde ale i jiné druhy zvířat, které je třeba chránit. Pro turisty jsou komodští draci nepředstavitelným lákadlem. Sjíždějí se do Indonésie z celého světa a návštěvnost parku je tak velká, že už to začíná mít na mstní přírodu velký vliv. Ochranáři se tedy rozhodli zasáhnout.

Cestovní ruch, nápor turistů a ochranu přírody je třeba nějakým způsobem řídit. Proto se indonéská vláda pustila do budování nové infrastruktury parku. Ta by měla zahrnovat informační středisko pro návštěvníky a přístavní molo. Aby došlo k omezení množství turistů, navýšila vláda vstupné do parku na 1000 USD. Všechny tyto kroky jsou přece v pořádku a směřují k ochraně přirozeného prostředí zvířat. Nebo ne? S čím mají problém aktivisté?

varanVaran: foto Unsplash

Brání se i UNESCO

Někteří z ochránců přírody se zásahy do terénu v národním parku nesouhlasí. Může dojít k poničení prostředí a k narušení života domorodých obyvatel žijících přímo v parku. Dále aktivistům vadí i megalomanský projekt na blízkém ostrově Rinca, který je také domovem komodských draků. Zde se však necílí na jejich ochranu, ale pouze na peněženky a pohodlí turistů.

I zástupci UNESCO, kteří nejprve novým projektům požehnali, teď začínají váhat. Vyžádali si od indonéské vlády nové posudky a chtějí výstavbu pozastavit. Indonésie však v pracích pokračuje dál. Jak to s národním parkem dopadne se dozvíme možná za pár let. Už teď je ale jasné, že komodské draky žádná růžová budoucnost nečeká.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/world-asia-54701239

Varan: náhledové foto Pixabay

 

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.