V Plzni nečekaně nasněžilo. Šlo však o průmyslový sníh – poslední dobou bohužel ne až tak vzácný jev

V Plzni nečekaně nasněžilo. Šlo však o průmyslový sníh – poslední dobou bohužel ne až tak vzácný jev. V pondělí ráno se obyvatelé Plzně probudili do nečekaného překvapení. Město, které obvykle vítá ranní slunce, bylo náhle zahaleno bílou pokrývkou. Na první pohled se mohlo zdát, že se jedná o běžnou zimní idylu, ale realita byla o něco méně romantická.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vysvětlil tento jev na Twitteru jako výsledek průmyslového sněžení, zvláštního fenoménu, který je v dnešní době bohužel stále častější.

Co je průmyslové sněžení?

Průmyslové sněžení je jev, který nastává, když se ve vzduchu v okolí průmyslových oblastí, jako jsou elektrárny nebo teplárny, vytvoří ideální podmínky pro kondenzaci a následně mrznutí vodní páry. Tento fenomén je způsobený kombinací nízkých teplot, vysoké vlhkosti a průmyslových emisí. V případě Plzně se zdá, že pomohla nízká oblačnost a mlha v kombinaci s vlhkostí z místních průmyslových zdrojů. To vše dohromady vytvořilo ideální podmínky pro vznik tohoto neobvyklého sněhu.

Foto: Pixabay

Lokální charakter jevu

Zajímavostí průmyslového sněžení je jeho vysoce lokální charakter. Zatímco centrum Plzně se probudilo do bílého rána s přibližně jedním centimetrem sněhu, okrajové části města zůstaly zcela nedotčeny. Tento rozdíl je důkazem toho, jak mohou průmyslové aktivity ovlivňovat počasí i na velmi specifických místech.

Důsledky a význam

Průmyslové sněžení není jen vizuální kuriozitou. Má to i praktické dopady, například na dopravu a městské služby, které musí reagovat na nečekané srážky.  A o průmyslové sněžení se zajímají i vědci, protože poskytuje unikátní příležitost studovat, jak průmyslové emise ovlivňují mikroklima. Studium takových jevů může pomoci vytvořit přesnější modely počasí a lépe tak porozumět vztahu mezi průmyslovou činností a klimatickými změnami.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/prumyslove-snezeni-plzen.A240129_090959_domaci_sdlk, https://www.seznam.cz/komentare/25664008-diky-neobvyklemu-meteorologickemu-jevu-napadl-rano-jen-v-centru-plzne-snih-jde-o-prumyslove-snezeni, https://news.refresher.cz/153231-Neobvykly-jev-v-Plzni-V-centru-mesta-doslo-k-prumyslovemu-snezeni

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.