V srdci Ostravy aneb co na vás čeká ve známém areálu Vítkovice

Když se před vámi najednou objeví masivní spleť zrezivělých konstrukcí, trubek a nádrží oblasti Dolních Vítkovic, budete na první pohled možná spíše zklamaní. Ale nenechte se mýlit, atrakcí a zajímavostí je tu k vidění spousta. Svědčí o tom i fakt, že oblast Dolní Vítkovice byl zanesena jako vůbec první česká památka na seznam Evropského kulturního dědictví – a to už v roce 2008.

Průmyslový areál Dolu Hlubina – na historické návštěvě DOV

Historie tohoto místa začala v roce 1828. V té době zde začala pracovat první vysoká pec železárny „Rudolf“, pojmenované na počest místního arcibiskupa. Později, již v období „vítězného socialismu“ se zažitý název změnil na „Vítkovice“.

Jde na Evropské poměry o poměrně neobvyklý komplex, který zahrnuje mimo jiné i uhelný důl Hlubina, koksovnu a vysoké pece.

Foto: Pixabay

Kam se zajít podívat? Možností je celá řada

Nejznámější částí celého areálu je asi multifunkční koncertní a kongresový sál „Gong“ pro 1,5 tisíce osob a malá konferenční místnost pro 400 osob v interiérech bývalé velké plynové nádrže. Kromě toho tu samozřejmě najdete také Malý svět techniky U6 v bývalé hale energetického centra. Zde je shromážděno téměř sto interaktivních exponátů, které vám ochotně představí téměř všechny nejvýznamnější objevy z oblasti vědy a techniky za posledních 200 let.

A nechybí ani uhelný okruh, který vás při povrchové prohlídce vezme za tajemstvím dolu Hlubina. Na asi 4 ha naleznete jedinečnou cestu z uhelného dolu až k výrobě surového železa. Podle dostupných informací tento důl od roku 1852 do roku 1992 vytěžil 56 milionů tun uhlí pro místní koksovnu a vysoké pece. Jde zkrátka a dobře o pořádný kus průmyslové historie, který si nemůžete nechat ujít. Tak co říkáte, už víte, kdy se do Vítkovic podíváte?

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Dolní Vítkovice – světově unikátní areál v srdci Evropy (dolnivitkovice.cz)

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.