V Poděbradech najdete na jednom místě 28 atraktivních srdcí!

Srdce

Co si představíte, když se řekne: Poděbrady? Na prvním místě každého zpravidla napadne známé rčení: „Na srdce jsou Poděbrady“. Srdce a lázeňské procedury sice k Poděbradům patří, ale na druhou stranu si ❤ nemusíme vždy jen spojovat se zdravím…

Projekt „Srdce Evropy“  

Srdeční projekt odstartoval v roce 2014, kdy si místní připomněli desáté výročí vzniku Evropské unie a zároveň 550. výročí mírové mise krále Jiřího z Poděbrad, jenž propagoval mírovou zahraniční politiku. Jeho přáním a cílem již tehdy bylo sjednocení Evropy. Ve skutečnosti k misi nikdy nedošlo, ale myšlenka spojení evropských států přečkala až do současné podoby.

Zvláštní pozornost si proto zaslouží dvacet osm nádherně vybarvených srdcí na nádvoří zámeckého parku.

Foto: Taťana Veselá
Foto: Taťana Veselá

A proč zrovna 28? Unikátní projekt pestrých modelových srdcí čítá přesně takový počet malovaných srdíček, kolik zemí bylo v té době členy Evropské unie.

Velvyslanci schvalovali autorská díla mladých studentů!

Ohledně tohoto velkolepého projektu bylo osloveno devět středních uměleckoprůmyslových škol z České republiky. Mladí a nadějní studenti měli za úkol vymyslet pro každý jednotlivý stát srdce s atributy té které země. Není pochyb, že se spojilo nadšení mladých tvůrců spolu s historií a tradicemi jednotlivých zemí! Pro každý stát vytvořili tři náměty, které následně schvalovali úředníci spolu s velvyslanci daných států.

Srdce Poděbrady
Foto: Taťana Veselá

Poděbradská venkovní tvůrčí dílna

Bylo vyrobeno 28 sklolaminátových srdcí o rozměrech 122 x 135 centimetrů a studenti přenášeli své návrhy na modely přímo pod širým nebem! Pestrobarevná srdce byla nápaditě instalována na otočných mechanismech. V důsledku toho se při větru pozvolna otáčejí a vyluzují zvláštní zvuky, jež přilákají a následně překvapí turisty neznalých tohoto projektu!

Vyzkoušejte své vědomosti!

Každé srdíčko nese rysy své země a její nezapomenutelnou historii. Vyzkoušejte své znalosti a zkuste hádat, které srdce patří Nizozemí, Chorvatsku, Belgii… Možná zjistíte, že jste ve škole tehdy nedávali pozor. Avšak není třeba se obávat, že neodhalíte původ států, jelikož poděbradští ke každému modelu přiřadili číslo. Následně najdete v zámeckém parku tabuli se seznamem zemí, ke kterým je číslo správně přiřazeno. Takže si můžete své tipy přesně porovnat!

vláček_Poděbrady
Foto: Taťana Veselá

V každém případě v Poděbradech a okolí naleznete spoustu dalších turistických zajímavostí, jako například samotný zámek, známé květinové hodiny, minipivovar s restaurací či spoustu báječných cyklostezek podél Labe. Mimochodem, děti zajisté ocení jízdu vyhlídkovým vláčkem Poděbrady!

Zdroj: lazne-podebrady.cz, kudyznudy.cz

Náhledové foto: Taťana Veselá

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?