Írán, jak ho neznáte – tipy na zapomenuté památky i přírodní krásy

Chcete-li se podívat do pohádkového zimního světa, zamiřte do pohoří Zagros na jihovýchodě Íránu. Právě tady se vám totiž představí v plné nádheře tzv. solná tektonická činnost. Že podobný geologický pojem slyšíte poprvé? Není divu, na Zemi totiž mnoho podobných míst neexistuje.

Na počátku všeho byla voda

Máme samozřejmě na mysli mořskou vodou. Před mnoha miliony lety byl Arabský poloostrov včetně jihu a jihovýchodu Íránu jen mělkým mořem. Ustupující vodní masa po sobě posléze zanechala množství soli, jež se v některých místech obzvláště koncentrovala. Možná to nevíte, ale právě pohoří Zagros na íránském území se může pyšnit největší koncentrací solných usazenin na světě.

A rozhodně nejde jen o obyčejnou solnou pláň. Schází se tu totiž více faktorů. Vliv eroze, větru a tepla způsobuje, že je sůl zpod nánosu usazenin doslova vyplavována na povrch. Chová se totiž sama o sobě jako tekutina (opět unikátní jev). Můžeme o ní tedy říct, že vyvěrá nebo teče, aniž bychom příliš popustili uzdu své fantazii.

Ledové jeskyně a dómy v pohoří Zagros (prozatím) téměř zapomenutá památky

Najde-li ve vrstvě usazenin slabý bod, vytryskne a změní se v neobvyklé útvary, často probarvené přítomností minerálů do neuvěřitelných odstínů. Jen království bílé tu proto nečekejte. A stejně se chová i v podzemí. Dokáže prorazit silné jeskyně a dómy – těch tu najdete okolo 130. A nechybí ani další prvenství – nejdelší solná jeskyně světě s délkou 6,3 kilometru. Pokud byste ji chtěli vidět na vlastní oči, stačí se vydat k hoře Namakdan. Na mapování této jeskyně mimochodem spolupracovali s íránskými odborníky i experti z Česka.

Měli byste vědět: Aktuálně hrozí, že Namakdan o své prvenství v této oblasti přijde. Nedávno totiž skončila expedice do říční solné jeskyně Malham pod horou Sodoma (Izrael). Podle závěru vědců by měla měřit téměř deset kilometrů. Úplné výsledky však prozatím zveřejněny nebyly, takže si na možné přehodnocení rekordu budeme muset ještě počkat.

Zapomenutý Zagros? Brzy už to nemusí být pravda

Zdejší krajina je natolik unikátní, že neunikla očím expertů z organizace UNESCO. A aktuálně je zvažován i její zápis na seznam významných světových památek. A pokud se tak skutečně stane, je zcela jisté, že o návštěvníky nebude mít tato unikátní přírodní solná pokladnice nouzi. Pokud tedy hledáte tip na zajímavý výlet, určitě doporučujeme o této oblasti pouvažovat. Podobná příležitost už se vám totiž nemusí naskytnout.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: http://www.geology.cz/app/reportaze/report.pl?id=31

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.