Už jste někdy byli v Chrámu chmele a piva, viděli Chmelový maják nebo se kochali pohledem na gotickou tvrz? To vše uvidíte v Žatci a jeho okolí

Kam se vypravit na Žatecku? Kromě samotného města Žatce to mohou být i další zajímavá místa v jeho okolí. Asi to bude chtít osedlat koně, kolo, nastartovat auto, případně jít pěšky, bude-li se vám chtít, ale výlet bude stát za to. Ovšem za předpokladu, že se vám líbí starobylé budovy, z nichž dýchá duch starých časů, případně si rádi vyjdete schody na rozhledny.

Chmelový maják a Chrám chmele a piva v Žatci

I žáci na základní škole se učí, že Žatec je městem chmele, který se zde pěstuje, a piva, jež se z něho vaří. Máte-li rádi tento pěnivý mok a zároveň rádi chodíte po muzeích, abyste se něčemu zajímavému přiučili, pak si nenechte ujít Chrám chmele a piva v Žatci, který najdete v budově bývalého skladu se sušárnou chmele.

Pro návštěvníky je připravená komentovaná prohlídka labyrintu s chmelovými žoky i erbovní síň. Unikátem je chmelový orloj, jenž představuje alegorii života. A neméně zajímavý je 42 metrů vysoký Chmelový maják, který je zároveň rozhlednou. Nahoru se dostanete výtahem nebo po schodišti.

Zámek Krásný Dvůr

Asi dvacet kilometrů od Žatce stojí už asi od 15. století zámek Krásný Dvůr. Ona to tedy původně byla gotická tvrz, renesančně přestavěná. Současná podoba zámku je barokní. K zámku patří i unikátní krajinářský park, vybudovaný na konci 18. století. Je v něm řada romantických staveb – Novogotický templ, Panův templ, Gloriet, Obelisk nebo Lusthaus.

Zámek si zahrál i ve filmech – Jak básníkům chutná život a Konec starých časů. Návštěvníkům nabízí prohlídkový okruh, v nichž uvidí zámecké interiéry v celkem 18 místnostech, jež jsou vybavené nábytkem z 18. a 19. století.  V měsíci dubnu je zámek otevřen pouze o víkendech a ve svátky, a to od 10 do 16 hodin. Hlavní sezóna začíná v květnu, kdy je otevřeno i přes týden kromě pondělí. Vstupné pro dospělého vás vyjde na 160 korun, za děti zaplatíte 60 korun.

Vodní tvrz Hlubany. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Zdeňka Bušková /  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tvrz_(Hlubany).JPG

Vodní tvrz Hlubany

Za vidění určitě stojí vodní gotická tvrz Hlubany, která je od zámku Krásný Dvůr vzdálená asi pět kilometrů. Stojí ve stejnojmenné obci a je chráněná jako kulturní památka. Pochází ze 14. století, sloužila i k hospodářským účelům, ve 20. století v ní byly zřízeny byty a na konci minulého století zchátrala. Nyní je po celkové rekonstrukci a skvěje se v plné parádě. Tvrz částečně obepíná vodní příkop. Uvnitř budovy najdete expozici Kaolin na Podbořansku, na niž je třeba se předem objednat.

Zdroj: https://www.chchp.cz/chram-chmele-a-piva/; https://www.zamek-krasnydvur.cz/cs; wikipedia.org

Chmelový maják, Žatec. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org / Autor: ŠJů / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%BDatec,_Komensk%C3%A9ho_alej,_Chmelov%C3%BD_maj%C3%A1k.jpg

 

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.