V zámku Častolovice je jeden z největších renesančních sálů v České republice. Přijďte se podívat i na zdejší minizoo

V okrese Rychnov nad Kněžnou v Orlické tabuli leží městys Častolovice. Z Kostelce nad Orlicí do něho pohodlně dojdete pěšky, protože je od města vzdálený jen dva a půl kilometru. Ta vycházka rozhodně bude stát za to, jestliže jste milovníci starých časů a historických památek. V Častolovicích na vás čeká soukromý renesanční zámek, jenž je již od 17. století v držení rodu Šternberků (když nepočítáme krátký mezičas v období budování světlých zítřků v socialismu).

Častolovický zámek jen vzkvétá

Po Sametové revoluci se některé pamětihodnosti vrátily zpátky původním majitelům. To je případ i zámku Častolovice, který se v rámci restituce roku 1992 dostal zpět do vlastnictví Šternberků, a to bytové architektce Dianě Phipps Sternbergové. I když je zámek nyní v soukromých rukách, tak veřejnosti je přístupný. A nejen zámek, ale také minizoo, která se nachází v parku okolo něho.

Zámek, expozice a kavárna jsou otevřené v červenci a srpnu každý den od pondělí do neděle, zámecký zvěřinec a park jsou otevřené celoročně každý den včetně svátků. Vítáni jsou dokonce i pejsci na vodítku, pro nevidomé osoby jsou připraveny speciální hmatové prohlídky a na hlavním schodišti je k dispozici zvedací plošina pro vozíčkáře. Je vidět, že paní zámku myslí opravdu na všechny.

Rytířský sál. Fotografie: Wikimedia Commons.org, autor: JanMaly; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rytirak2.JPG

Na častolovickém zámku to žije

Prohlídku zámku si určitě užijete, protože jeho současná majitelka stále pracuje na jeho správě a zvelebování. Interiéry i exteriéry zámku jsou místem, kde se stále žije. V něm jsou historické předměty běžnou součástí moderního života. Rodinné vstupné do zámku vás vyjde na 440 korun, což při dnešních cenách za různé atrakce není zase tak moc, za prohlídku zvěřince se platí 65 korun za dospělého a 45 korun za děti. Senioři a studenti vydají z peněženky 55 korun.

Jazzový večer pro milovníky hudby připravili na zámku Častolovice na sobotu 6. srpna letošního roku od 19:30 hodin. Zámecké nádvoří s barokní kašnou rozezní zpěv v podání zpěvačka Jany Švenkové. Prostor se na chvíli promění i v taneční parket. Kdo bude chtít, může si zatančit. K dispozici bude zámecká kavárna s občerstvením.

Zámecký park v Častolovicích. Fotografie: Wikimedia Commons.org, autor: Michal Louč, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Z%C3%A1mek_%C4%8Castolovice_2012_10.JPG

Zámecká expozice a zvěřinec

Interiér zámku Častolovice ukrývá cenná umělecká díla z období renesance, baroka, empíru a biedermeieru. Lze se obdivovat zachovalým renesančním kazetovým stropům z roku 1600, zdejší Rytířský sál s plochou 300 metrů čtverečních patří mezi největší renesanční sály v tuzemsku.

V častolovické minizoo si děti mohou pohladit i nakrmit zvířátka. Uvidí tu pštrosy Emu, lamy, poníky, oslíky, kozy, ovce, prasátka i zakrslí králíci a morčata. Setkají se i s bažanty, papoušky, holuby, perličkami a pávy. Krmení je dovoleno jen granulemi, které jsou ke koupení přímo ve zvěřinci.

Zdroj info: https://www.zamek-castolovice.cz/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Castolovice

Zámek Častolovice. Náhledová fotografie: Wikipedia Commons.org, autor: Stanislav Dusík, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C4%8Castolovice_(RK)_,_z%C3%A1mek.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.