Vatikán – na návštěvě v nejmenší zemi světa

Jde o nejmenší nezávislý stát světa o rozloze 0,44 km². Oficiálně ho nazýváme Městský stát Vatikán. Hostí asi 800 obyvatel a mají zde sídlo nejvyšší orgány římskokatolické církve. A možná nevíte, že jde o jeden z nejoblíbenějších turistických cílů v Evropě.

Méně známá je však jeho historie. Dříve se v prostoru dnešního Vatikánu nacházely Neronovy zahrady a také jeho cirk, kde byl podle tradice umučen svatý Petr a mnozí další první křesťané. Tento světec by zde měl být i pohřben a to v tzv. Vatikánské nekropoli po chrámem sv. Petra. A byť byl vatikánský palác postaven už v 6. století, papežové zde trvale sídlí až od roku 1377.

Náměstí sv. Petra a 140 postav světců

Kdo by neznal impozantní náměstí, obklopené charakteristickou eliptickou kolonádou, která je tvořena 284 sloupy a 88 pilíři. Jeho horní část zdobí 140 postav světců. A uprostřed se tyčí 25,5 m vysoký egyptský obelisk, který ve starověku zdobil Neronovo cirkum.

U vstupu na náměstí svatého Petra najdete na chodníku mramorovou desku s erbem Jana Pavla II. Upomíná na atentát, spáchaný 13. května 1981. Náměstí si můžete prohlédnout i seshora, a to z kopule chrámu sv. Petra, tyčící se do výšky 132 metrů. Zdolat ji lze pěšky i výtahem a seshora se vám otevře nádherný výhled na Vatikánské zahrady a celý Řím.

Bazilika sv. Petra

Tento chrám byl postaven v 15. a 16. století na místě staršího, raně křesťanského chrámu. Na jeho výstavbě se podíleli takoví mistři, jako Rafael Santi, Michelangelo, Giovanni Lorenzo Bernini a další.

Interiér baziliky zdobí 40 oltářů, 395 soch, 870 sloupů a 11 kaplí. Ústředním bodem je oltář svatého Petra s baldachýnem. Ale najdete tu také například Michelangelovu „Pietu“. Vstup do baziliky je volný, ovšem počítejte s frontami – zejména v letní sezóně.

Vatikánská muzea

Oblíbenou destinací mezi turisty jsou také vatikánská muzea. Jde celkem o 54 tematických muzeí, galerií a místností. Museo Pio-Clementino nabídne sbírku starověkého sochařství, Stanze di Raffaello pak fresky tohoto významného malíře a jeho studentů. Nejznámějším místem v tomto komplexu je však rozhodně světoznámá Sixtinská kaple s obrazem poslední soud od Michelangela a dalšími lákadly.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

4 komentáře

  1. Pepa Janeček Odpovědět

    Da Vinciho Poslední večeře není v Sixtinské kapli, není ani ve Vatikáně, dokonce ani v Římě – musí se za ní do Milána. Autorce doporučuji míň jezdit prstem po mapě a víc reálně cestovat.

  2. Zdeněk Odpovědět

    O tom, že je v Sixtinské kapli obraz od Leonarda da Vinciho, jsem se dočetl v tomto článku poprvé v životě, přitom jsem Sixtinskou kapli navštívil již 2x a nikdy tam tato malba nebyla. Myslím že, cestovatelka Jana Šrámčíková si plete hrušky s jablky. Pokud vím tak malba Poslední večere od Leonarda da Vinciho je v Miláně. Tak bych prosil, když už se chce dělit o své zážitky tak skutečné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *