b2

Berlín za jeden den – na co nezapomenout?

Po mnoho let ho rozdělovala zeď, dnes jde o jednu z nejzajímavějších metropolí v Evropě. Berlín je plný paradoxů, ale také historických míst a pulsujícího života. Ale pokud máte na jeho návštěvu jenom jeden den, víme, které body v itineráři vypíchnout.

Braniborská brána

Povinnost každého turisty a symbol sjednocení Německa. Braniborská brána, postavená na šesti sloupech a 26 m vysoká, byla navržena na konci 18. století Carlem Gotthardem Langhansem. Jejím nejdůležitějším prvkem je měděná plastika, znázorňující okřídlenou bohyni míru Eirene. Najdeme tu však i další výjevy z antické mytologie.

Říšský sněm

Sídlo německého parlamentu a skutečný architektonický skvost. Neorenesanční sloh v kombinaci s charakteristickou skleněnou kupolí působí velkolepě. A stejný je i uvnitř. Skrz skleněnou kopuli vede spirálovitá lávka až na vrchol, odkud se návštěvníkům nabízí neopakovatelný výhled na město.

Zámek Charlottenburg alias Berlínské Versailles

Tento pozoruhodný palácový komplex potěší barokním stylem, zahradami v anglickém a francouzském stylu a samozřejmě i svou sbírkou porcelánu, mapující historii zdejších porcelánek a obsahující mnoho cenných kousků z mnoha zemí světa. Jde o stavbu z konce 17. století, kompletně zrestaurovanou po 2. světové válce. Byl pojmenován po manželce pruského krále Frederika Velikého.

East Side Gallery

Největší galerie pod širým nebem na světě, vytvořená na fragmentu berlínské zdi, dlouhém 1,3 km. East Side Gallery najdete v blízkosti nádraží v Berlíně a zdobí ji více než než 100 graffiti od umělců z celého světa. První malby se zde objevily v roce 1989 a asi nejznámější práci zde je dílo nazvané Brežněvův a Honeckerův polibek od Dimitrije Wrubela. Celkový dojem však není úplně dokonalý. Zeď se totiž nachází na vcelku pustém místě a ani zdaleka tak nemůže vyvolat atmosféru čtvrtí a mnohdy i ulic, rozdělených touto kontroverzní stavbou.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *