V Římě přibude v roce 2021 nová atrakce – neuhádnete, koho tu zavraždili

Až dodnes sem mohli turisté nakukovat jen přes ulici. Pracovali tu totiž archeologové, kteří se jednoho z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v Římě nechtěli vzdát. Brzy však náměstí Largo di Torre Argentina pokryjí závěsné můstky a chodníky. A proč byste sem měli zamířit?

Protože právě tady se psala historie. Náměstí Largo di Torre Argentina je totiž tím místem, kde byl zavražděn nejznámější římský vojevůdce a politik Julius Caesar. A to už je hodně velké lákadlo.

Náměstí Largo di Torre Argentina – nenápadné ruiny s velkým významem

A proč se tu líbí archeologům? Inu, objevili tu zbytky hned čtyř zajímavých starověkých chrámů. Prozatím nemají jména, ale nesou pouze písmenné označení A, B, C a D. Dva z nich pocházejí už ze 3. století před Kristem a jeden z nich (chrám A, původně postavený na oslavu vítězství nad Kartaginci ve 3. století) zakryl středověký kostel San Nicola de Cesarini, z něhož zde můžeme dodnes obdivovat zbytky apsid.

Nejstarší je chrám C, zasvěcený pravděpodobně bohyni plodnosti Feronii. Největší zase chrám D, z něhož byla odkryta zatím pouze malá část. Starověcí Římané zde uctívali Larese, ochránce námořníků.

Největší atrakce celého prostoru je však ještě nenápadnější. Jde o zbytky toalet a podezdívek z kvádrů. Právě na nich s největší pravděpodobností stávala budova senátu, kde byl na březnové Idy 15. března 44 př.n.l. zorganizován zákeřný útok na Julia Caesara.

Řím – město, kde je k vidění stále něco nového

Přesně tuto vizi se snaží naplnit starosta města, Virginio Raggi, který nedávno oznámil, že v roce 2021 bude tento nevšední památník plně zpřístupněn turistům. Je třeba pouze dokončit výstavbu speciálních lávek a rekonstrukci komplexu zřícenin starověkých chrámů, jež by však neměla trvat dlouho. Prozatím se můžete na velkolepé ruiny dívat pouze z ulice.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.