Ve španělské Benalmádeně najdete největší buddhistickou stúpu v Evropě a nejmenší kostel na světě

Na pobřeží Středozemního moře zvaném Costa del Sol ve španělské Andalusii leží městečko Benalmádena, které patří k hlavním zdejším turistickým destinacím. Od Málagy je vzdáleno pouhých dvanáct kilometrů. Návštěvníky sem nejvíce lákají atraktivní pláže a některé zajímavosti, mezi které patří například hrad Colomares nebo největší buddhistická stúpa v Evropě.

Hrad Colomares

Ačkoliv hrad Colomares v Benalmádeně vypadá starobyle, byl postaven v letech 1987 až 1994. Je to tedy téměř třicetiletý mladík. Ve skutečnosti stavba ani není hradem, ale největším památníkem věnovaný životu Kryštofa Kolumba.

Rozkládá se na ploše 1 500 metrů čtverečních, postavený je z cihel, přírodního kamene, betonu a dřeva a nese v sobě hned několik architektonických stylů – gotický, románský, byzantský a maurský. Najdete v něm i nejmenší kostel na světě na ploše pouhých 1,96 metrů čtverečních, který se dostal až do Guinnessovy knihy rekordů. Hned vedle tohoto kostelíku je mauzoleum, doposud prázdné, jež čeká na to, že jednou v něm spočinou ostatky velkého námořního objevitele.

Návštěva památníku Colomares vás vyjde na 2 Eura (cca 50 Kč) pro dospělého a 1,30 Eura (cca 33 Kč) pro děti a důchodce. Památník je přístupný celoročně.

Benalmádena stúpa. Foto autor: Pedro J. Pacheco;  https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stupa_Benalmadena_May_2016.jpg

Buddhistická stúpa v Benalmádeně

Kromě hradu Colomares je další turistickou zajímavostí v Benalmádeně buddhistická stúpa, která je se svojí výškou 33 metrů nejvyšší stúpou v Evropě. Otevřena byla v říjnu 2003. V buddhismu stúpa představuje památník míru, prosperity a harmonie, je to také místo pro meditaci. Vedle meditační místnosti stúpa obsahuje i prostory s expozicemi o tibetské a himalájské kultuře. Stúpa je veřejnosti otevřena denně kromě pondělí, vstup je zdarma. K dispozici tu je i malý obchůdek s buddhistickou literaturou a tradiční himalájskou keramikou.

Zdroj: https://www.andalucia.org/en/benalmadena-cultural-tourism-castillo-de-colomares; https://www.andalucia.com/benalmadena/benalmadena-pueblo/buddhist-temple

Hrad Colomares. Náhledové foto autor: Kent Wang; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Castillo_de_Colomares_(51948745499).jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.