Velikonoce ve světě – na Velikonočních ostrovech se paradoxně příliš neslaví, jde spíš o divadlo pro turisty

Velikonoce ve světě – ne vždy jsou oslavy toho svátku tak velkolepé, jak jsme bývali dříve zvyklí u nás. Podívejte se, jak se slaví v různých koutech světa.

Jak se slaví Velikonoce v USA

V USA se Velikonoce slaví spíše v rodinném duchu, nejsou pojaty nábožensky. Oslavy si lidé velmi užívají a k vidění je všude velmi pompézní velikonoční výzdoba. Volný den zde mají na Velký pátek, pondělí se neslaví. Na Bílou sobotu se schází rodina a přátelé a barví a zdobí vajíčka. Ta pak schovaná různě po domě a zahradě děti v neděli hledají. V hlavním městě malé děti soutěží v kutálení vajíček (Egg Rolling). Za tímto účelem se jim otevřou i zahrady Bílého domu. Na Velikonoční neděli se na stole objevují tradiční jídla, jako je pečené jehněčí, šunka, sladké brambory a jiná zelenina.

Velikonoce v Kanadě

V Kanadě jsou Velikonoce velmi podobné těm v USA i když poněkud skromnější. Na Velikonoční pondělí většina lidí nechodí do práce, ale hlavní oslavy probíhají v neděli. Také zde se pořádá Egg Hunt (lov na velikonoční vajíčka, která schoval králíček). K vidění jsou zde například stromy ozdobené barevnými vajíčky. Tradičním jídlem jsou míchaná vejce s javorovým sirupem a Hot cross buns, bochánky plněné rybízem s voňavým kořením. Největší událostí o Velikonocích je zimní festival pořádaný v Quebecu.

Foto: Pixabay

Slavení Velikonoc na Velikonočním ostrově

Velikonoce na Velikonočním ostrově se překvapivě příliš neslaví. Pro místní se ostrov jmenuje Rapa Nui (Velká Země), jako Velikonoční jej nazval jeho objevitel Jacob Roggeveen, protože byl objeven na Velikonoční neděli. Velikonoce tu slaví v pátek a v sobotu a to pouze věřící v kostele, Ostatní lidé si užívají prostě jen volný den s rodinou. Vajíčka se zde nebarví, místní ale pro turisty vyrábějí dřevěná vejce s vyřezávanými sochami.

 

Zdroje: https://www.visitkiwi.cz/velikonoce-na-novem-zelandu-p498.htm, https://www.novinky.cz/clanek/cestovani-velikonoce-na-velikonocnim-ostrove-40280726, https://usa.avetour.cz/jak-se-slavi-velikonoce-v-usa.html, https://australie.avetour.cz/jak-se-slavi-velikonoce-v-australii.html, https://blog.rybizak.cz/velikonoce-ve-svete-jak-se-slavi-ve-finsku-nebo-v-kanade/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.