Špatný vtip nebo záměr? Prostě stavby, které vás šokují

Nejmenší postavená rozhledna

Mnohé cíle návštěvníků jsou přeplněny turisty, což kazí zážitek z cesty. Navštivte podobně kuriózní místa, kde nezažijete hemžení, ale jsou zajímavá. Pohádkové hrady, rozhledny nebo zajímavé dětské parky nejsou jako dřív místy, která uvítáte k návštěvě. Ve svém okolí navíc můžete najít zajímavosti, zábavné perly a místa, u kterých zůstal rozum stát.

Nejmenší postavená rozhledna České republiky

Nejmenší postavená rozhledna u nás se nachází u Semil v Libereckém kraji. Najdete ji nedaleko města Nouzov a rozhodně se nemusíte stresovat výstupem po schodech. Její výška je malá, měří zhruba – 0,15 metru. Říká se jí Cimrmanova rozhledna, prý proto, že ji nechal vybudovat tento český průkopník, který měl rád rozhledny, nikoliv však výšky. Pohled z věže je příjemný a sousedí s ní několik dalších recesivních děl českého mistra.

Nejmladší česká sopka

Ne tak proslulý jako Etna nebo Vesuv, přesto na území České republiky objevíte menší sopku, naštěstí nečinnou. Komorní hůrka poblíž západočeského města Cheb je stará přibližně 400 000 let. Zvenčí vypadá jako obyčejná zalesněná stráň, ale uvidíte v ní vše, co by měla mít správná sopka, počítajíc lávu nebo sopečný popel.

Panenský Týnec

Panenský Týnec
Foto: Pixabay

Na území středočeské lokality objevíte zbytky kostela ze 14. století, který nebyl nikdy dokončen. Existuje domněnka, že byl vypálen husity, a že v jeho základech jsou uloženy ostatky Anežky České. Nevšední prostředí tohoto místa vás přímo povzbuzuje. Dvacetimetrové kamenné zdi kostela Panny Marie v Panenském Týnci vás obklopí a donutí zastavit se a zamyslet. O tomto místě se navíc říká, že má silnou duchovní a ozdravnou moc.

Kostel otevřený do nebe

Nejzajímavějším svatostánkem je bezpochyby u Neratova v Orlických horách. Chrám Nanebevzetí Panny Marie byl na konci druhé světové války poškozen obřím požárem, který zdevastoval mimo jiné i střechu. Kostel chátral a v průběhu padesátých let 20. století byl určen k likvidaci.

kostel Neratov
Foto: Wikimedia commons, Karolina Rickova, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kostel_Neratov.JPG#/media/File:Kostel_Neratov.JPG

Po roce 1990 se začal postupně opravovat. Každopádně střecha nikdy nebyla postavena, i přestože se zde konaly bohoslužby a koncerty. Okolnímu faráři se to natolik zalíbilo, že se rozhodl zachovat otevřený pohled na nebe a kostel je v současnosti zajištěn skleněnou střechou, která mu dodává ojedinělou atmosféru.

Ošalte přírodní zákony

Na silnici č. 35 směrem na Svitavy budete moci přejít tajemný svah zvaný Magnetický kopec, který porušuje zákony gravitace. V případě, že zde zastavíte nebrzděné auto, začne se pohybovat do kopce. Také voda tu teče do kopce! Ve skutečnosti jde o optický klam, zde je to velká zábava…

Nedokončený válečný most

Borovsko skrývá vodní nádrž Švihov, která měla být původně spojena z jednoho břehu na druhý mostem. Objevuje se v místech, kudy měl původně vést dálniční tah mezi Prahou a Brnem, ale přehrada na Želivce ho posunula. Výstavba začala v roce 1939, ale po válce byl tah dálnice posunut a auta po mostě nikdy nezačala jezdit. Obecně je zde vstup zakázán! Ale probíhají zde exkurze…

Zdroje info: kudyznudy.cz,

Náhledové foto: Wikimedia commons, Richenza, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cimrmanova_rozhledna_v_okrese_Semily._%28001%29.jpg#/media/File:Cimrmanova_rozhledna_v_okrese_Semily._(001).jpg