Co má společného anglické město Southampton a zaoceánský parník Titanic?

Město Southampton leží na jižním pobřeží Anglie v hrabství Hampshire. Nachází se asi sedmdesát kilometrů od Londýna. První sídlo zde vybudovali Římané v rámci své provincie Britannia. Jmenovalo se Clausentum a už v té době bylo významným přístavem. To ostatně o Southamptonu platí dodnes.  Ve středu 10. dubna 1912 z southamptonského přístavu vyplul na svou první a zároveň poslední plavbu parník Titanic.

Tradiční luxusní plavby ze Southamptonu

Southamptonská tradice luxusních zámořských plaveb začala už v roce 1840. Zahájila ji britská přepravní a logistická společnost P&O, jež vznikla na počátku 19. století. Město si vybudovalo jméno jako jeden z nejdůležitějších přístavů pro námořní osobní dopravu do Severní Ameriky, vyplouvalo se odtud i do Egypta. A tak není divu, když odtud v dubnu 1912 vyplul osobní parník společnosti White Star Line, pojmenovaný podle Titánů z řecké mytologie – Titanic.

Zajímavosti o Titaniku

Příběh parníku Titanic je všeobecně známý, a to i díky hned několika katastrofickým filmům, které o něm byly natočeny. Loď byla 269 metrů dlouhá a 28 metrů široká. Její celková výška byla 32 metrů, výtlak měla 52 310 tun. Ve své době byla největší lodí na světě.

Titanic byl vybavený třemi hlavními motory, které byly poháněny párou. Tu vyrábělo 29 kotlů se 159 pecemi. V nich se topilo uhlím, přičemž denně se spálilo 600 tun uhlí. Kotle, respektive pece obsluhovalo 176 topičů, kteří museli nepřetržitě pracovat. Sto tun popela, vyprodukováno kotly, bylo likvidováno vyhozením do moře.

Památník Titaniku. Foto: Pixabay

Zařízení Titaniku v 1. třídě plnilo nejvyšší standardy luxusu. Loď měla budit dojem, že se lidé více než na parníku nacházejí v hotelu. Byl tu bazén se slanou vodou, tělocvična, squashový kurt, turecké lázně. Pro cestující 1. třídy nechyběla restaurace ve stylu hotelu Ritz.

Jedním z nejvýraznějších rysů Titaniku bylo schodiště v 1. třídě, označované jako Grand Stairway, z masivního anglického dubu. Umístěné bylo v přední části lodi a bylo hlavním spojením mezi palubami pro cestující 1. třídy a místem vstupu do mnoha veřejných místností.

Osudný 14. duben 1912

Parník Titanic byl postaven v Belfastu, 6. dubna 1912 byl spuštěn na vody v Southamptonu. Na plavbu do New Yorku vyplul ve středu 10. dubna 1912 v pravé poledne. První dny jeho plavby proběhly téměř v poklidu, až na požár v jednom skladišti na uhlí, který se ale podařilo uhasit. Spekuluje se však, že však požár mohl parník udělat zranitelnějším.

Titanic plul plnou rychlostí, ačkoliv byla posádka varována o přítomnosti ledových ker. Jedna z nich nakonec způsobila 14. dubna v 23:40 hodin jeho zhoubu. Po dvou hodinách 15. dubna v 02:20 hodin se Titanic rozlomil na polovinu a potopil. Pasažéři, kteří se najednou ocitli v ledové vodě o teplotě -2 °C,  většinou do 15 až 30 minut zemřeli na srdeční zástavu, nikoliv na podchlazení, jak se obecně věří.

V Southamptonu v Andrew Parku stojí památník posádce Titaniku, naproti je pak památník hudebníků v Titaniku.

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Southampton; https://en.wikipedia.org/wiki/Titanic

Náhledové foto autor: neznámý autor, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:RMS_Titanic_in_Southampton,_April_9th_of_1912.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.