Velká Javořina v Bílých Karpatech: Výšlap zvládnou i předškolní děti

Každoročně bývá nejvyšší vrchol Bílých Karpat, Velká Javořina (970 m), cílem novoročního setkání Čechů a Slováků. Vy ovšem nemusíte čekat až do Silvestra a můžete si udělat na ni výšlap už nyní. Zvláště v období barevného podzimu se jedná o hezký výlet. Jak se na ni dostanete?

Od Kamenné boudy

Velká Javořina leží na hranici se Slovenskem mezi obcemi Nová Lhota a Strání. Od obou je vzdálena asi 9 kilometrů. Za výchozí místo si tedy k dosažení nejvyššího vrcholu Bílých Karpat lze vybrat jednu ze zmíněných obcí, a to Novou Lhotu, odkud vede modře značená turistická trasa. Cesta se však dá docela příjemně zkrátit, zvláště pokud máte s sebou děti předškolního věku, pro které by celá trasa byla moc dlouhá. Ze silnice, která spojuje Strání se Slavkovem, je možné autem odbočit na lesní asfaltku v místě rozcestí Javořina. V jeho blízkosti by měla být i autobusová zastávka. Vozem se dojede až ke Kamenné boudě, kde je neplacené parkoviště.

Po červené trase až na Velkou Javořinu

Abyste se dostali na Velkou Javořinu, je třeba sledovat červenou turistickou značku, která vede po Cestě hrdinů SNP. Až na vrchol je třeba ujít necelých 4 a půl kilometru po poměrně široké lesní cestě. Pokud byste počítali s tím, že si s sebou vezmete dětský kočár, tak je třeba upozornit na to, že cesta pro kočárky není dělaná. Co se týká náročnosti výšlapu, stoupání není příliš strmé. Nejprudší se jeví až louka na závěr cesty k vysílači.

Holubyho chata. Foto: Wikimedia Commons.org / Autor: Akul59 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Velka_Javorina_Holubyho_chata4.jpg

Možnost občerstvení

Na české straně Velké Javořiny je jen vysílač. Pokud byste se chtěli najíst, tak buď použít vlastní zásoby, které si vezmete z domu, nebo zajít o 800 metrů kousek dál na slovenskou stranu. Zde stojí Holubyho chata, jedna z nejstarších horských chat na Slovensku, jež je turistům k dispozici po celý rok. Je tu dokonce možnost přespání v jednoduchém turistickém ubytování.

Zdroj info: wikipedie.cz, mapy.cz, natreku.cz

Vrchol Velké Javořiny. Náhledové foto: Wikimedia Commons.org /Autor: Akul59 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ve%C4%BEk%C3%A1_Javorina_hrebe%C5%88.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.