Beskydy

Velký Javorník – ten nejlepší výhled na Beskydy

Když se řeknou Beskydy, většina z nás si vybaví Pustevny nebo výšlap na Radhošť.  Pokud, ale chcete poznat něco nového, vydejte se na Velký Javorník, na nejvyšší horu Veřovických vrchů nebo k přírodním památkám v údolí.

Rozhledna Velký Javorník

Velký Javorník patří mezi velmi oblíbená výletní místa v celých Beskydách. Popularita tohoto místa ještě vzrostla potom, co byla v roce 2003 otevřena rozhledna. Dřevěná rozhledna připomíná svým architektonickým stylem lidové stavby, jako v okolí regionu Beskyd. Z ochozu rozhledny si užijete krásný výhled především na sever beskydských svahů a to na Lysou, Smrk nebo Radhošť. Neuvidíte však jen vrcholky hor, ale i města v údolí jako je například Frenštát a Štramberk. Pokud Velký Javorník nabídne i příhodné počasí a dobrou viditelnost můžete spatřit sopku Velký Roudný.

Turistická chata Velký Javorník

Starobylá turistická chata z roku 1935 se též pyšní velkou návštěvností turisty. Především o víkendech chata praská ve švech. Chatu najdete hned u rozhledny. V chatě se nachází malá restaurace, která má svou domácí kuchyň a stálou klientelu. Ubytování zde však není možné, a proto všichni návštěvníci musí večer zase směrem do údolí.

Cesta dolů z Velkého Javorníka

Cest dolů vede hned několik. Určitě se, ale nepouštějte na cesty, které nejsou značené jako turisticky vhodné. Vhodné nejsou proto, že bývají dosti strmé a nedá se těmito cestami jít. Jednou z těchto nevyznačených cest, je cesta k přírodní památce Velký kámen.  K této památce se však dá dostat i jinou pro turisty vhodnou cestou. Nejlépe se k Velkému Kameni dostanete oklikou, když budete sestupovat z Velkého Javorníka dolů do Veřovic. Existuje ještě další možnost, která je sice o něco delší, ale nabízí krásné scenérie. Tato další trasa vede od vlaku z Veřovic oklikou údolím řeky respektive říčky Jičínky, která pramení až na jižním úbočí Velkého Javorníka.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.