Velký pád a požár zlikvidovaly předchůdce mostu v Benátkách

Benátky

Není velký, dlouhý ani jeden z nejstarších na světě nebo na daném území. Ale to nevadí. V každém případě je Ponte di Rialto jedním z nejproslulejších a cestujícími nejčastěji navštěvovaných a fotografovaných mostů v rámci světa.

Benátky v kostce

Na světě je jen málo měst, která jsou známější. Benátky jsou bezpochyby jedním z nejpozoruhodnějších evropských skvostů. Město, které je téměř celé postavené na vodě, disponuje v podstatě stovkami vodních kanálů, které nahrazují běžné uličky, romantickými pěšími cestami, mosty, významnými kostely, královskými rezidencemi a samozřejmě proslulými gondolami – plavidla, bez kterých se Benátky v minulosti neobešly.

Dnes tudy vede ulice a železniční most a sbíhají se tu často obrovské davy turistů. Buďte každopádně klidní, že i při malé rozloze Benátek neustále objevujete zákoutí, kde budete úplně sami. I když jsou Benátky zprofanované, zaslouží si, aby ji navštívil jednou za život každý z nás.

Kde najdete most Rialto?

Název mostu je odvozen od přilehlého obchodního centra. Rozprostírá se na něm nejoblíbenější městská vodní cesta – až 90 m široký Canal Grande. Na hlavním benátském kanálu jsou celkem čtyři mosty, z nichž Rialto je nejstarší.

Ponte di Rialto
Foto: Pixabay

Na jeho místě původně stál od 12. století pontonový most, který však neměl dlouhého trvání a byl nahrazen dřevěnou konstrukcí. Zdá se, že nedokázala vydržet požár roku 1310 ani přetížení obrovským počtem osob sledujících přehlídku vodních plavidel roku 1444. Kamenný most, jak ho známe dnes byl postaven na konci 16. století.

Most, který již známe

Ponte di Rialto 2
Foto: Pixabay

Všemi lidmi milovaný vzhled mu propůjčil ve Švýcarsku narozený vatikánský architekt Antonio da Ponte. Již tehdy se používala složitá zařízení, která umožňovala průjezd lodí, ať už větších lodí, nebo průchod pro chodce. Obojí zde nebylo možné. Da Pontova úprava jednoho rozsáhlého oblouku nad vodou to změnila. Nehledě na to, že oblouk mostu je v současnosti vysoký 7,3 metru. Při šířce necelých 23 metrů skutečně umožňuje průjezd několika pontonů najednou. A když už jsme u těch rozměrů, vězte, že na délku měří pozoruhodných 48 metrů. To je na nepříliš prostorné Benátky velmi mnoho.

Zdroje info: cestujeme.cz, italie-pruvodce.cz

Náhledové foto: Pixabay