Národní park Connemara – na skok do tajemného Irska, kde se prý dodnes zjevují víly a skřítci

Národní park Connemara patří mezi 6 národních parků Irska, které rozhodně stojí za to navštívit. Okouzlí vás svou krásnou přírodou i tajemnou historií. Navíc zde ještě není tak rozšířen masový turismus, takže si tu na své přijdou i ti, kteří jednodušeji milují klid a ticho.

Když se řekne Connemara, obvykle si lidé nic moc nevybaví. Ale když vám poradíme, že se nachází na západním pobřeží Irska na území Hrabství Mayo a Hrabství Galway, pak už nejspíš začnete trochu tušit.

Na bohatou historii odkazuje už název

Pokud vás zajímá, kde se vzal název Connemara, rádi vám to prozradíme. Dříve tu totiž žil keltský kmen Conmhaícne Mara (mořští Connachtové) a právě podle nich se oblast jmenuje. Mimochodem dodnes byste tu našli velmi bohatý folklór. Jen s dorozumění by asi byl trošičku problém, obyvatelé tu totiž hovoří irsky (Gaeltacht).

Foto: Pixabay

Co neminout v Connemaře

Pokud trochu holdujete alkoholickým nápojům, pak víte, že se tu vyrábí opravdu dobrá whiskey a těží se tu také ofikalcit a rašelina. Jinak jde však okraj poměrně chudý a stále více ohrožovaný vystěhovalectvím. Z přírodních zajímavostí tu najdete například:

  • jezero Lough Corrib,
  • řeku Invermore,
  • ostrov Inishbofin,
  • dlouhý úzký záliv Killary Harbour,
  • pohoří Twelve Bens,
  • klášter Kylemore Abbey
  • a samozřejmě také samotný národní park Connemara.

S chutí tu můžete strávit několik dní, během nichž se budete jen a jen kochat okolní nádhernou přírodou. Z vyhlídek lze dohlédnout jak na moře, tak i na štíty hor. A pokud budete mít štěstí, narazíte i na connemarského ponyho.

 

Zdroj: https://www.mundo.cz/irsko/connemara, https://cs.wikipedia.org/wiki/Connemara, https://www.cestujlevne.com/pruvodce/irsko/connemara, https://www.protravel.cz/destinace/connemara-national-park/, https://www.skotska-whisky.cz/irsko-whiskey/connemara/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.