Vinařická hora je pozůstatkem stratovulkánu z třetihor. Hornický skanzen nabízí pohled na to, jak se dříve těžilo uhlí

Asi šest kilometrů od Kladna a jeden kilometr od obce Vinařice směrem na sever se nachází Vinařická hora. Na východě její vrchol pozvolna vystupuje z plošiny zvané Rovina, na západě a severu prudčeji padá do údolí Knovízského potoka. Právě tato část je chráněnou přírodní památkou. Kousek od hory najdete i technickou památku – Hornický skanzen Mayrau.

Naučná stezka Vinařická hora

Abyste viděli na vlastní oči vulkán, tak to ani nemusíte jezdit do Itálie obhlédnout Etnu. Stačí navštívit Vinařickou horu, která je pozůstatkem třetihorního vulkánu. Dnes už se jí bát nemusíte, protože se jedná o vyhaslou sopku, jež svou činnou éru zažila v oligocénu a miocénu.

Vinařickou horou vede naučná stezka, která začíná na konci ulice U Rybníka ve Vinařicích. Její délka jsou čtyři kilometry a z hlediska náročnosti túry patří ke středně obtížným. Za nepříznivého počasí je cesta místy kluzká a okraje svahů jsou nestabilní. Chce to tedy mít na nohou pevnou turistickou obuv.

Stezka je okružní, takže její konec je opět ve Vinařicích. Na cestě na vás čeká 10 zastávek a informační panely. Z vrcholu Vinařické hory se před vámi otevře pohled na Krušné hory, hory Říp, Milešovku, Lovoš nebo Hazmburk.

Hornický skanzen Mayrau. Foto autor: Honza Groh; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hornick%C3%BD_skanzen_Mayrau,_47.jpg

Hornický skanzen Mayrau

Kladensko bylo v minulosti  známé svou těžbou uhlí. To dneska dokládá například Hornický skanzen Mayrau v obci Vinařice na místě bývalého kamenouhelného dolu Mayrau, jenž v letech budování světlých socialistických zítřků dostal nové pojmenování Gottwald II. Skanzen je od Vinařické hory vzdálený asi tři kilometry.

Jeho štoly sahaly hluboko pod Vinařickou horu, kde při ražbě došlo k nálezu různých geologických zajímavostí – například přirozenou cenou zkoksované uhlí v místě, kde ve třetihorách žhavé magma přišlo do styku s uhelnou slojí. V současnosti opuštěné povrchové lomy skýtají pohled na uložené vrstvy čediče, vyvrženého popela a ztuhlé lávy, jež tvoří tělo sopky.

Hornický skanzen Vinařice je přístupný veřejnosti od listopadu do března v čase od 9:00  do 15:00  hodin, od dubna do října od 9:00 do 17:00  hodin. Jeho provozovatelé doporučují se na prohlídku objednat z důvodu omezeného počtu návštěvníků na jednotlivé prohlídky.

Zdroj: https://www.naucne-stezky.cz/naucna-stezka-vinaricka-hora/; http://dul-mayrau.cz/pro-navstevniky/

Vinařická hora. Náhledové foto autor: 532LG; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vinaricka_hora.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.