Národní park Glenveagh – bažiny s tajemným hradem, který se od odchodu svého majitele téměř nezměnil

Pokud chcete poznat Irsko tak z trochu jiné stránky, určitě navštivte Národní park Glenveagh. V Irsku se nachází celkem 6 národních parků a tenhle je jedním z nich. A rozhodně patří mezi ty zajímavější, jejichž návštěvu bychom určitě nedoporučovali vynechávat.

A to i na přes to, že na první pohled nevypadá nijak zajímavě, většinu jeho plochy totiž tvoří bažiny a jen málo úrodné pastviny. Všem jakmile zabočíte do dubových a březových lesů, ocitnete se v docela jiném světě.

Kam do Národního parku Glenveagh

Tento krásný park pokrývá 170 kilometrů čtverečních. Patří do něj mimo jiné velká část pohoří Derryveagh, jezero Lough Veagh ležící téměř uprostřed parku, a hrad Glenveagh, hrdě se vypínající na jeho březích.

Samotný park láká především na krásnou přírodu. Poměrně nedávno v něm proběhl intenzivní úklid, během něhož bylo odstraněno množství náletových dřevin a dalších negativních jevů. Dnes se tu můžete také potkat s celou řadou zajímavých zvířat – pobíhá tu například největší stádo jelenů v Irsku. Máte spíše chuť na něco opeřeného? Pak určitě s trochou štěstí zahlédnete orla skalního. Tento majestátní pták tu byl sice vyhuben, ovšem díky záchranným programů se do Národního parku Glenveagh zase vrátil.

Foto: Pixabay

Hrad Glenveagh a jeho tajemství

Milovníci přírody si rozhodně přijdou na své, ovšem pozadu nezůstanou ani ti, kteří si mnohem raději prohlížejí památky historické. Tou nejzajímavější je rozhodně hrad Glenveagh. Jeho založení nebylo nic moc – zakladatelem panství je totiž jistý John George Adair (1823-1885), který měl o zdejší krajině poměrně specifické představy. Nechal proto například vystěhovat přes 200 lidí, kteří mu podle jeho názoru svým bydlením kazili pohled na krajinu (všechny domy a další stavby pak samozřejmě srovnal se zemí).

Mimochodem – Adir se snažil hrad postavit tak, aby svou nádherou předčil Balmoral, kde v té době pobývala královna Viktorie. Po tomto vlastníkovi převzal Glenveagh Henry Plumer McIlhenny z Filadelfie. Jeho vášní byl lov jelenů a dodnes je to v místnostech vidět – paroží totiž najdete prakticky všude. Dnes je hrad Glenveagh velmi dobrém stavu. Řada pokojů tak vypadá tak, jako by je jejich předchozí majitel právě opustil.

 

Zdroj: https://www.turistika.cz/vylety/narodni-park-glenveagh-hrad-glenveagh-castle/detail, https://wikijii.com/wiki/glenveagh, https://www.glenveaghnationalpark.ie/, https://ara.cz/irsko/narodni-park-glenveagh/hrad-glenveagh, https://www.glenveaghnationalpark.ie/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.