Poblíž polských hranic byl nalezen mrtvý muž – vše nasvědčuje útoku vlčí smečky. Jak se v takovém případě zachovat a kde v ČR narazíte na vlky?

Poblíž polských hranic byl nalezen mrtvý muž – tedy abychom byli přesní, šlo jen o odhlodané torzo. Totožnost muže prozradila až nalezená bunda. Jde o něco, co místní dlouho nepamatují.

Útok se odehrál nedaleko obce Fredropol, která s nachází v Podkarpatském vojvodství poblíž hranic s Ukrajinou. Podle dostupných informací jde o 64letého Józefa, pohřešovaného už od konce prosince.

Mrtvý muž – tělo ohlodané na kost

Patolog neměl na místě příliš mnoho práce – nebylo totiž v zásadě co zkoumat, z těla zbyly jen kosti a pár cárů oblečení. Příčina smrti na i další okolnosti tedy prozatím nejsou známy.

Místní jsou si jistí – útočili vlci

Policie se k případu zatím nevyjadřuje, podle ní je ve hře více teorií, ovšem pokud se zeptáte kohokoli z místních, mají jasno – v okolí totiž podle jejich slov žije několik vlčích smeček, každá s několika desítkami jedinců, kteří obyvatele terorizují už delší dobu. Napadají hospodářská zvířata nebo třeba ochočené domácí mazlíčky – a to dokonce i během dne. Útok na člověka však zatím potvrzen nebyl – což se možná brzy změní.

Vlk

Foto: Pixabay

Jak se chránit proti útoku vlků

Pokud vyrazíte do míst, kde se mohou vlci pohybovat, pak byste měli myslet na svou bezpečnost a dodržovat tyto zásady:

  • Vyhněte se vycházení v noci.
  • Choďte po otevřených cestách a nevstupujte do lesa nebo jiných tmavých míst.
  • Noste hlasitý zvukový zdroj.
  • V případě setkání s vlkem se snažte ukázat, že jste dominantní tím, že se postavíte na nohy, roztáhnete paže a zvednete hlas.
  • V žádném případě neutíkejte, protože to může vyvolat útok.
  • Pokud dojde k útoku, bojujte a braňte se, pokud je to možné.

Je ovšem důležité si uvědomit, že vlci jsou zpravidla plaší a útoky na lidi jsou vzácné. A kde v ČR lze na vlky narazit? V současnosti žijí především v Krkonoších, Beskydech a v Orlických horách.

Zdroj: https://www.denik.cz/staty-eu/vlci-polsko-umrti-muz-20230206.html, https://www.vlktravunezere.cz/situace-v-zahranici/ostatni-staty/polsko-nasli-mrtvolu-pohresovaneho-muze-muzou-za-to-vlci/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.