Navštivte místo, kde hrál Jude Law Hamleta a kde se psaly zajímavé dějiny

Kronborgu z dálky

Byly připraveny zlikvidovat každého, kdo se neřídil pravidly okolních tradic nebo něčím jiným dráždil klid úžiny. To se odehrálo v roce 1816, kdy tu také zazněla slova „být, či nebýt“, po boku lebky v rukou dánského panovníka na Kronborgu. Od té chvíle se zde od začátku do konce srpna odehrává tato mimořádná okázalá hra.

V roce 2009 hrál Hamleta slavný britský herec Jude Law, ale i byli tu i jiní herci. Navzdory přezdívce Hamletův hrad (který v létě přitahuje davy turistů), však dvoupatrová čtyřkřídlá renesanční budova nebyla původně postavena pro společenskou angažovanost ve prospěch města Helsingor. Když kolem roku 1420 Erik VII. Pomořanský, pán Dánska, Norska a Švédska, postavil opevnění Krogen, potřeboval s ním v podstatě jen hlídat vstup do Öresundské úžiny. Byl to tedy spíše velkolepý zámek než hrad, ten vznikl až mnohem později.

Mýtné jako hlavní příjem do státní kasy

Zůstaňme ještě chvíli u tématu vybírání poplatků od lodních kapitánů. Úžina byla nezbytnou vodní obchodní cestou ze Severního moře do Baltského moře a naopak. Díky němu měli Dánové plné kapsy. Peníze putovaly přímo do královské pokladny a de facto utvářely předpoklad státního platu. Takhle se vydělávají peníze! Ale každá legrace musí jednou skončit. V polovině 17. století, uprostřed dánsko-švédské války, byl hrad dobyt a vypleněn Švédy. Od roku 1726 až do dvacátých let 20. století sloužil Kronborg jako vojenský lůžkový kryt. Teprve v roce 1935 došlo k zásadní přestavbě a z hradu se stala galerie.

Kronborgu - kanóny
Foto: Pixabay

Kronborg zažil během staletí své existence několik rekonstrukcí. Pravděpodobně nejkritičtější z nich přišla na konci 16. století, kdy se z nepřehlédnutelného hradu stal opevněný zámek, který byl hrdým představitelem architektonické módy – takzvané nizozemské renesance. To bylo dílo dánského panovníka Fredrika II. To nás v současnosti přivádí ke kurióznímu bodu.

Vnitřní prostory hradu

Hrad nikdy nebyl neměnným domovem dánských pánů a královen. V současnosti i v minulosti se zde konaly oslavy narozenin, plesy a bály, svatby nebo státní návštěvy, ale to je přibližně vše. Když už mluvíme o slavných rodech, vězte, že při návštěvě vnitřních prostor hradu budete mít dostatek času a prostoru k tomu, abyste si prohlédli zásadní přelomy v dánské historii. Tyto výjevy se nacházejí v chodbě s devíti neobvyklými vyšívanými uměleckými díly.

Kronborg interiér
Foto: Pixabay

V hodovní síni uvidíte vyšívaná umělecká díla. V severním křídle zámku vás nadchne malý výstavní sál mořeplavby, který působivě nastiňuje, jaké bylo řemeslné umění dánských lodivodů. Pod hradem se nacházejí podivné komplexy sklepních vchodů, kde kdysi panovníci zadržovali politické rebely. V případě, že se nebudete bát, možná narazíte na sochu dánského světce Holgera. Vypadá trochu jako neoholený trpaslík Gimli z Vládce prstenů, který je připraven přispěchat na pomoc dánským lidem, až přijde hodina nejhlavnější potřeby. V podzemí hradu se nachází od roku 1907…

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujme.cz

Náhledové foto: Pixabay