Domácí zabijačka – průběh a zabijačkové dobroty. Co byste na tradičních hodech určitě neměli minout?

Domácí zabijačka – průběh: Pokud jste pozvaní na domácí zabijačku, rozhodně si ten den nepospíte. Začíná se totiž brzy ráno, kolem šesté hodiny, někdy i dříve. Tehdy přichází mistr řezník.

Příprava zabijačky

Pro rodinu, která zabijačku pořádá, však začínají přípravy mnohem dříve. Nejbližší příbuzní se proto scházejí nejméně jeden den před vlastní událostí, aby pomohli.

Hospodyně musí napéci takzvanou „buchtu“ jen z mouky, vody, kvasnic a soli do jitrnic a jelítek, případně obstarat potřebné množství žemlí. Také je třeba uvařit dostatek krup, které musí být uvařené akorát a nesmí se připálit. Pomocníci naloupou hojné množství cibule a česneku a také křen a jablka na přípravu vejmrdy, zašpičatí špejle, namelou koření.

Hospodář a mužští pomocníci zase připraví vše potřebné na porážku a bourání masa. Mimo jiné kotel na horkou vodu a zásoby dřeva na topení, necky na paření prasete a další pomůcky.

Porážka a rozbourání

V den D je také třeba začít nejméně 2 hodiny před příchodem řezníka a roztopit kotel nebo kamna, kde musí být připravené velké množství horké vody. Nakrájet a osmažit cibuli, rozetřít česnek se solí, udělat vejmrdu.

Jakmile dorazí řezník, vše již je pod jeho taktovkou. Prase se zabije a ihned vykrví. Krev se zachytává do velkého kbelíku a je třeba ji celou dobu míchat až do vychladnutí. Nakonec se zasolí a tím se definitivně zabrání sražení.

Prase se pak paří, odstraňují se štětiny pomocí smoly (kalafuny) a „zvonkem“. Pomocí řetězu se prase otáčí a pomocí kladky se zavěsí za zadní nohy na takzvaný triangl.

Domácí zabijačka – průběh a zabijačkové dobroty. Co byste na tradičních hodech určitě neměli minout? Foto: Pixabay

Řezník pak prase rozbourá – rozřízne mu dutinu břišní a vybere vnitřnosti. Střeva, žaludek a někde i močový měchýř se důkladně vyčistí, vyperou a vydrhnou v soli. Tím jsou připravena na jitrnice a jelita, žaludek a měchýř zase na tlačenku. Většinou je ale třeba obstarat i střívka umělá, aby jich byl dostatek.

Sádlo z břišní dutiny se ihned pokrájí a vyškvaří, přidává se do jelit. Ostatní vnitřnosti jdou do kotle na ovar a přípravu dalších dobrot, také rozseknutá hlava, ze které se odstraní mozek. Přidává se většinou plecko a další druhy podřadnějšího masa.

Následuje stažení prasete z kůže, která se povaří do tlačenky i jitrnic, odříznutí hřbetního sádla na vyškvaření a nakonec rozdělení masa na jednotlivé části.

 

Zdroj: https://www.toprecepty.cz/clanky/2662-tradicni-zabijacka-ma-svuj-rad-a-pravidla-vite-kdo-micha-krev-a-proc-maji-svobodne-divky-sbirat-kosti/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/ceska-domaci-zabijacka-tradice-a-ritual.html

Domácí zabijačka – průběh a zabijačkové dobroty. Co byste na tradičních hodech určitě neměli minout? Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.