Z keltského oppida Třísov na zříceninu hradu Dívčí Kámen

Také patříte mezi ty, kteří se již těší na to, až bude zima za námi a do přírody se vrátí život a hlavně teplo? Možná už vás svrbí nohy a nejraději byste vyrazili na túru po krásách naší vlasti. Po krajině lze chodit i v zimě, ale když tomuto ročnímu období neholdujete, tak vás to nejspíš moc neláká. Ve sněhu a v mrazu se brodí jen ten, komu zima nevadí. Jakmile ale na jaře vysvitne sluníčko, bude to příležitostí k výpravě třeba na některou z naučných stezek, kterých máme v republice poměrně dost.

Naučná stezka ke keltskému oppidu

Asi třináct kilometrů jihozápadně od Českých Budějovic leží vesnice Třísov, která je součástí Holubova, od něhož je vzdálená dva kilometry. Třísov má dlouhou historii, jež se započala už dříve než v době, ze které jsou o ní první zmínky (rok 1379). V jeho katastrálním území se totiž nachází keltské oppidum Třísov, což je opevněné hradiště. V minulosti bylo důležitou zastávkou na Vltavské obchodní stezce vedoucí z Alp přes Podkrušnohoří až na germánská území.

Oppidum Třísov. Foto autor: Dingoa; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Oppidum_Trisov.jpg

Oppidum najdete v meandru Vltavy, který je kousek od soutoku s Křemžským potokem. Toto území bylo osídleno už v době bronzové, a to přibližně v letech 2200 až 750 př. n. l. Podle dochovaných archeologických nálezů je možné usuzovat, že zde žijící lidí udržovali obchodní styky s blízkými i vzdálenějšími oblastmi.

Zdejší krajinu poznáte díky naučné stezce, jež začíná u železniční stanice Třísov, vede údolím Křemžského potoka a končí v Holubově. Na cestě dlouhé asi 4 kilometry je k dispozici 14 informačních tabulí.

Zřícenina hradu Dívčí Kámen

U městyse Křemže stojí na vysoké skále v nadmořské výšce 470 metrů monumentální zřícenina gotického hradu Dívčí Kámen. Lidé tu žili již v době pozdní době kamenné. Povolení ke stavbě hradu dal Rožmberkům sám král Karel IV. Éra hradu trvala do 16. století, v roce 1541 je o něm psáno jako o pustém. Pamětihodnost je celoročně přístupná od svítání do soumraku za poplatek. Dospělí zaplatí 75 korun, děti 30 korun, studenti a senioři 50 korun. Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Zdroj: https://www.divcikamen.cz/navstevni-doba-a-vstupne/; https://www.naucne-stezky.cz/naucna-stezka-trisov-divci-kamen-holubov/

Zřícenina hradu Dívčí Kámen. Náhledové foto autor: David Kroupa. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Divci_kamen1.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.