vilnius1

Vilnius – město s vlastní republikou

Vilnius alias hlavní město Litvy nepatří právě k vyhledávaným turistickým cílům. O to víc překvapení má však pro každého návštěvníka nachystáno. A na jeho kompletní prozkoumání nebudete potřebovat víc než dva dny!

Vyhýbáte se návštěvám světových metropolí, protože na každém kroku narážíte na „tourist trap“, místní obyvatelé bývají k vidění jen poskrovnu a zloději se to na každém kroku jen hemží? Pak se můžete spolehnout, že Vilnius je v tomto ohledu zcela bezpečný.

Centrum Vilniusu aneb pod ochranou UNESCO

Jako první byste měli zamířit do starého města. Jeho křivolaké uličky připomínají spíše bludiště, a na každém kroku tu zakopnete o nějaké muzeum, kostel, náměstí nebo knihovnu. Ztratit se v těchto romantických kulisách není těžké.

Vaší první zastávkou by měla být rozhodně velkolepá katedrála Nanebevzetí Panny Marie na náměstí. Coby kamenem dohodil je i vysoká a nádherná zvonice, a také kostel Svaté Anny, postavený kompletně z červených cihel. Chvíli se na ně zadívejte, nepřipomíná vám svou konstrukcí slavnou pařížskou Notre Dame?

vilnius2

Republika UžupiS – pas potřebovat nebudete

A zapomenout nesmíte ani na bohémskou a uměleckou čtvrť Užupis. Patříte-li mezi milovníky galerií a uměleckých kaváren, pak jste tady správně. Navíc vstupujete do samostatné republiky – tedy skoro. V roce 1997 ji vyhlásil, a sám sebe postavil do čela, režisér Romas Lileikis. Oficiálně uznána bohužel nebyla, přesto ji dodnes stráží bronzová socha anděla, patřící k nejfotografovanějším místům Vilniusu.

Kalnai park a tři kříže

„Jen tři kříže, z bílýho kamení…“ Tohle si můžete zanotovat, až budete stoupat do kopce v Kalnai parku. Přesně tuhle dominantu totiž budete mít před sebou. Nestojí tu však na památku opilých námořníků, ale zavražděných mnichů – a výstup pod ně rozhodně stojí za to. Krásnější výhled na Vilnius totiž najdete jen stěží. A podniknete-li tuto cestu při východu nebo západu slunce, rozhodně nebudete litovat.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *