Vinařská cyklostezka – Tramin a průsmyk Passo Mendola

Tyrolsko

Vinařských cyklostezek je nepřeberné množství. Dnes se vydáme do severní Itálie, kde se podíváme na stezku, která vede i kolem města Tramin. Jde o oblast poblíž Bolzana v jižních Tyrolích. Touto oblastní projíždí i slavné Giro d´Italia. Kraj tak nabízí dobrý terén i zajímavé zážitky. Jste-li na terénní nebo spíše na silniční ježdění, přijdete si na své všichni.

Přes den kolo, večer víno

Po náročných dnech ježdění na kole určitě přijdou vhod večery u dobrého italského vína. I díky tomu jsou vinařské stezky oblíbené a ta v okolí Traminu není výjimkou. Jihotyrolská vína určitě zná každý milovník tohoto nápoje. Kraj může nabídnout bílá vána odrůd gewürztraminer, pinot blanc nebo třeba müller thurgau. Holdujete-li raději vínu červenému, pak zajisté okuste pinot noir, lagrein či vernatsch. Stezka v této oblasti začíná z malé vesnice Traminu a vede severně kolem jezera Codaro(německy Kaltern) až do vesnice se stejným jménem. Pokud vám jméno Tramin něco říká, určitě se vám vybavila odrůda tramin červený. Dlouho se myslelo, že odrůda, dle názvu, pochází právě z této vesnice. Pravdou však je, že vína se zde pěstovali již od 1š. století, nikdy však této odrůdy. Země původu je tedy nejspíše z Francie. Poté se dostala do Itálie, Německa a Švýcarska. Dnes se již odrůda tramin červený v Traminu pěstuje, jde však spíše o marketing. Dále pokračuje vinařská stezka 14 kilometry vytrvalého i když ne příliš prudkého stoupání. Po překonání převýšení asi 400 m n. m. se dostanete na horskou silnici s označením SS42. Tato silnice vede z Bolzana přes serpentiny do Průsmyku s názvem Passo Mendola. To však není vše. Dále se můžete vydat do Sousední provincie vedle Jjižního Tyrolska. Do Trentina se dostanete po asi 11 kilometrech. Cesta vás zavede přes nejvyšší bod stezky – 1400 m n. m.

Stezka vroubená panoramaty

Celá stezka je opravdu v krásné lokalitě a určitě stojí za to častokrát zmírnit tempo a spíše si užívat krásných panoramat a zážitků. Například serpentiny čas od času nabízí krásné výhledy do údolí řeky Adiž na Bolzano. Postupně je trasa ostře řezaná do svahu s vysokým zalesněním. Můžete si udělat také výšlap na již zmíněný Passo Mednola (německy Mendelpass). Ten patří mezi nejhezčí výlet i pro méně zdatné cyklisty. Stoupání není extrémní, nejtěžší fáze má stoupání kolem osmi procent. Následuje sjezd v Trentinu. Budete míjet vesnice jako Fondo, Brez nebo Cloz. Podívat se také můžete na jezero Lago di Santa Giustina. Právě zde můžete na podzim narazit na obrovské množství sběračů sjíždějících se z mnoha zemí – brigádníků sklízejících úrodu jablek.

Jižní Tyrolsko

Na své si přijdou i příležitostní cyklisti

Nemusíte se však bát. Lokalita nenabízí jen trasy pro zdatné cyklisty. I obyčejní výletní cyklisti se mohou vydat do jižního Tyrolska. Téměř všude jsou totiž asfaltové stezky. Ty častokrát vjíždějí do jablečných sadů a vinic. Jde tedy také o pěkný zážitek. Například se dá dobře dojet k jezeru Caldaro. Zde je i na podzim ještě teplá voda, a tak není problém s koupáním. Dále doporučíme okruh asi 40 km, který vede z Traminu do vesnice Kurtasch na jihu, dále do Margreudz a Salurnu. V nejjižnějším bodě trasy přejedete řeku Adižu a po stálé rovině se vydáte na sever. Zpátky do Traminu.