Víte, jaké záhady a tajemství skrývá Uluru?

Uluru

Ať už je to podivné Uluru, kde se říká, že vylézt na jeho vrchol nosí smůlu, nebo národní park Kakadu, který je skutečnou ukázkou australské zeleně a fauny. Austrálie je nejmenší, ale také nejizolovanější pevnina. A v důsledku své oddělenosti je australský živočišný a rostlinný svět naprosto odlišný od zbytku světa. Zvláštní druhy rostlin a živočichů jsou také jedním z důvodů, proč je v Austrálii více než 3200 lokalit, které jsou zabezpečeny.

Jen národní parky tvoří asi 6 % rozlohy regionu a každoročně je navštíví více než 4 miliony návštěvníků. A není se co divit – většina parků má skvělé turistické zázemí včetně značených stezek a míst k táboření a odpočinku.

Záhadné Uluru

Proslulý Uluru (nebo Ayers rock, pokud se vám tento název líbí více) není jediným symbolem národního parku Uluru-Kata Tjuta, ale celé Austrálie! Málokdo však ví, že tento gigantický kamenný monument není jediným v tomto NP. Asi 30 kilometrů od něj leží hromada 36 dalších podobných uspořádání Kata Tjuta, z nichž některá převyšují slavnější Uluru o více než 200 metrů. Pozoruhodné jsou však i samotné parametry Uluru. S výškou 348 metrů a délkou 3,6 km je osamocenou zajímavostí centrální Austrálie. Způsob vytvoření tohoto skalního čtverce byl velmi složitý. Laicky řečeno, jedná se o sedimentární hmotu, která původně ležela na mořském dně.

Uluru 2
Foto: Pixabay

Domorodci, první nájemníci Austrálie, dávají Uluru nadpřirozený a zbožný význam. Na Uluru kvůli posvátnu nelezou a turisty před ním důrazně varují. Dokonce údajně chrání skaliska před turisty a bleskem z fotoaparátů. Vstup do parku se platí a mělo by být známo, že tyto peníze slouží k dalšímu zajištění australské přírody.

Pravou nádhernou přírodu najdete v Kakadu

Na severu Austrálie, v oblasti, která se rozkládá téměř na čtvrtině území státu, se nachází další z australských parků, který je navíc zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. NP Kakadu je každopádně proslulý nejen kvůli živočichům, ale především kvůli rostlinám a skalním malbám (jsou staré až 40 000 let). Četné hosty však láká možnost vidět na jednom místě nejznámější australské tvory, ať už jde o klokany, koaly nebo jiné druhy vačnatců.

Aligátor
Foto: Pixabay

Konkrétně v oblasti Aligátor river žije rozsáhlá kolonie krokodýlů. Přestože na jejich nebezpečí upozorňuje velké množství výstražných cedulí, ne každý návštěvník na ně dbá. Park prozkoumáte na vlastní pěst nebo využijete služeb zkušeného průvodce.

Chtěli byste vidět vulkány? Jsou v NP Tongariro

NP Tongariro je nejstarším parkem na Novém Zélandu a je jedním z nejstarších parků na světě. Pohoří kolem trojice sopek Ruapehu, Ngauruhoe a Tongariro bylo v roce 1887 zapsáno jako chráněná zóna. Dnes je díky své snadné dostupnosti jednou z nejvýznamnějších destinací na Novém Zélandu. Celý park se nachází ve vulkanicky aktivním pásmu, takže se zde objevují horké prameny, gejzíry, úniky páry a všudypřítomná vůně síry.

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay