Vlajky na plážích — víte, jaké jsou jejich barvy a na co si dát pozor?

Plážové vlajky

Nedokážete se udržet, abyste dosáhli vašeho vysněného cíle a rozběhli se po pobřeží vstříc nekonečnému moři? Kromě výběru dobře padnoucích plavek a opalovacího krému byste měli věnovat pozornost také varovným vlajkám. Mohlo by se zdát, že jejich přítomnost na pobřeží je jen na efekt. Nenechte se oklamat. Znalost vlajek vám zachrání život.

Zelená

Vlaje nad vaším pobřeží zelená vlajka? Naštěstí pro vás vám nic nebrání v tom, abyste si bez obav užili vody, a to i v případě, že plavání nepatří mezi vaše pevné přednosti.

Žlutá

Barva slunce ukazuje na stupeň nebezpečí. V dokonalém světě nepřeceňujte své kvality a jděte tam, kde vaše nohy dosáhnou na mořské dno. Na záludné proudy a nevyzpytatelné vlny se nesmí dobré podceňovat. Rodiče by neměli své děti ani na chvíli pustit ze svého dosahu.

Červenožlutá

Kombinace červené a žluté barvy vás informuje o tom, že na bezpečnost rekreantů na daném úseku pobřeží dohlížejí kvalifikovaní plavčíci. Kromě mimořádné příležitosti ke stylové póze na strážní věž budete mít jistotu, že vaše plavecké výkony budou uznány připravenými profesionály.

Červená

Podobně jako při silniční činnosti se vystavuje červená vlajka na pobřeží ke znamení k zastavení. Nebezpečně obrovské vlny, nebezpečné spodní proudy nebo blížící se bouře vám velí opustit pláž a odejít spíše na nákupy nebo na průzkum. Dva červené prapory nad sebou ukazují mimořádné ohrožení. I ty varují před blízkostí žraloků u pobřeží.

Černá

Jedna nebo dvě červené vlajky nad sebou ukazují nejvyšší stupeň nebezpečí, kdy není rozumné pohybovat se na pobřeží. Vítr, úžasně silné spodní proudy a další rozmary podnebí se nejlépe snášejí v teple pokoje nebo restaurace.

Černobílá šachovnice

Barevná kombinace běžná pro všechny fotbalové fanoušky označuje místo vyhrazené pro vodní stroje.

Druhy vlajek
Foto: Pixabay

Oranžová

Vlajka ukazuje směr větru. V případě, že vítr fouká od pevniny k moři, je využití nafukovacích kruhů a lehátek odepřeno.

Fialová

Fialová barva upozorňuje na zvýšený výskyt nebezpečných mořských živočichů. Pokud nehledáte blízké setkání s medúzou, mořským ježkem nebo rejnokem, nezbývá vám nic jiného než se vydat na některou z přilehlých pláží.

Modrá

Vidíte modré vlajky? Svou dovolenou strávíte v místě s bezvadně čistými mořskými hladinami a neuvěřitelným výhledem na pláže.

Zdroje info: cestovatele.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Pixabay