Budeme na dálnici jezdit rychlostí 150 km/h? Hovoří se o tom poměrně hlasitě

Tachometr

Bezpečnost na komunikacích v České republice je poměrně často diskutovanou oblastí. Není se čemu divit, vždyť nehod není málo, což se bohužel týká i těch velmi vážných. Hodně často se diskutuje o rychlostních limitech, jež jsou aktuálně platné. Fakticky se měnily naposledy v roce 1997. Od té doby se s nimi nijak nehýbalo. Možná by mělo. Co se tehdy vlastně měnilo a proč se dnes hovoří především o zvýšení maximální rychlosti na dálnicích? Důvody jsou jasné.

Změny před čtvrt stoletím

Poměrně revoluční byla hlavně ta, která se týkala snížení nejvyšší povolené rychlosti v obci z 60 km/h na 50 km/h. Mnozí lidé protestovali, nicméně vše mělo své opodstatnění. Počet nehod rapidně klesl. Popravdě řečeno, lidé si dnes zvykli a argumenty, že jde o mezní rychlost mezi trojkou a čtverkou také vzaly za své. U automatických převodovek to navíc ani pořádně nepoznáte. Mimo jiné se tehdy také zvyšovala maximální rychlost na dálnici na současných 130 km/h. Ve statistikách se ale tato změna nijak výrazně neprojevila.

Limit by měl platit na vybraných úsecích

O možnosti zvýšení aktuálního dálničního limitu na 150 km/h hovořil ministr dopravy Martin Kupka. Platit by měla ale jen v místech, jež by tomu byla uzpůsobená. Když si člověk představí současný stav dálnice D1, napadá ho, že takových míst by asi moc nebylo. Konkrétně zdůraznil sám ministr, že většina míst není na tuto rychlost připravená. Problém by mohl nastat hlavně v tom, že by vznikly velké rozdíly mezi nejrychleji a nejpomaleji jedoucími vozidly. Jednalo by se o 150 km/h vůči 80 km/h. Je třeba uvést, že brzdná dráha auta jedoucího 150 km/h je o třetinu delší ve srovnání s vozem jedoucím 130 km/h.

Změny limitů se řeší i v jiných zemích 

Je to tak, třeba na většině území Paříže má omezení na pouhých 30 km/h. O snížení rychlosti se uvažuje i u nás, nicméně stále existuje spousta odpůrců, již tvrdí, že by byla omezena plynulost dopravy. Situace se tedy řeší opravdu lokálně.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/rychlostni-limity.A221003_203233_automoto_fdv

https://autobible.euro.cz/zvysit-dalnicni-limit-na-150-km-h-nemate-na-to-ani-disciplinu-ani-odpovidajici-automobily-argumentuji-ceske-instituce/

 Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.