Volary2

Volary aneb takové malé české Alpy

Nebýt druhé světové války, byly by šumavské Volary místem s největším koncentrací srubových domů ve střední Evropě. Až do dnešních dob se však přece jen část místní nevšední architektury zachovala.

Na první pohled vám však tyhle domky budou připadat přece jen trochu nezvyklé. Aby také ne. Nemají nic společného s tradiční šumavskou architekturou, ale mnohem spíše se dokazují na obydlí, vystavěná v oblasti Alp. Jde o nejsevernější umístění této architektury.

Unikátní domky jsou po městě doslova roztroušené

Typická je pro volarská stavení zejména jejich rozložitost. Pod jednou střechou tu totiž přebývali jak lidé, tak i zvířata. Rozloha přes 200 čtverečních metrů není výjimkou. Dnes bohužel městu dominuje spíše poválečná, předlistopadová a současná architektura. Ovšem když se trochu projdete po úzkých uličkách, narazíte čas od času přece jen na nějako tu zajímavost.

Volary

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Jsou staré okolo 300 let a vyrostly původně kvůli středověké obchodní cestě nesoucí příhodný název „Zlatá stezka“. Postavila je komunita zemědělců a chovatelů z oblasti Tyrolska. A sebou si přinesly i svou architekturu reprezentovanou domy, jež lze jinak spatřit jen v oblasti Štýrska, Tyrolska a několika švýcarských kantonech.

A jsou velmi zdobné řezby na štítu, ozdobně tvarovaná zábradlí, odlišné barvy dřeva – to vše tady najdete.

Přetrvaly staletí díky volské krvi

Na konstrukci těchto domů byly používány opravdu silné kmeny stromů o jejich konzervaci se měla starat čerstvá volská krev. A dnes již víme, že kasein, který obsahuje, opravdu takový efekt má.

Většina z nich stále ještě slouží svému původnímu účelu – žije se v nich a podniká. To však neznamená, že přijdete zkrátka. Jeden z volarských dřevěných domů patří městu a právě v něm najdete muzeum s expozicí, mapující tuto nevšední architekturu Rozhodně se tedy máte na co těšit.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *