Kiribati – země rozkládající se na čtyřech polokoulích

01_kiribati

Ostrovní stát Kiribati je unikátní v mnoha ohledech, jeho 36 ostrůvků je rozeseto na délce 4 000 kilometrů a protože se nachází na obou stranách rovníku a současně územím státu prochází i 180 poledník, je Kiribati jediným státem světa, který se rozléhá na všech čtyřech zemských hemisférách. Kiribati zatím masová turistika neobjevila, díky zvedající se hladině oceánů pak bohužel hrozí, že už ostrovy nikdy neobjeví.

První oslavy Nového roku i strach o budoucnost

Díky své poloze je Kiribati prvním státem, kde se na světě slaví Nový rok. Každý rok se tak Kiribati dostane do všech sdělovacích prostředků, které tamními záběry zahajují přenosy z oslav po celém světě. Do médií však v poslední době proniklo Kiribati i jinak. V souvislosti s globální klimatickou změnou a zvyšováním hladiny oceánů hrozí státu reálné riziko zaplavení. Některé malé neobydlené ostrůvky patřící pod Kiribati už pod hladinou dokonce zmizely. Vláda Kiribati tak připravuje plán přesídlení všech 100 tisíc obyvatel souostroví.

02_kiribati

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kiribati jako turistická destinace?

Kiribati je samozřejmě nesmírně zajímavým státem a vyplatí se jej navštívit. Nejlepší je vyrazit sem v období květen – listopad, které je charakterizováno nižším srážkovým úhrnem. Hlavní motivací pro cestování na Kiribati je potápění, prostředí pod hladinou kypí životem. Milovníci přírody ocení i pobyt v místních národních parcích, jejichž nejzajímavějšími obyvateli jsou mnohé ptačí druhy.

Na Kiribati míří i zájemci o historii, na ostrově Tarawa totiž sváděli za Druhé světové války Američané s Japonci těžké boje a dodnes je zde k vidění mnoho vraků vojenské techniky.

Turistická infrastruktura není na Kiribati příliš rozvinutá, jedná se ale o bezpečnou zemi a stojí za to se tam vypravit. Na rozdíl od mnohých jiných tropických zemí je stále dostatečně autentická a seznámení se s majoritním mikronéským i minoritním polynéským obyvatelstvem je vždy velkým zážitkem.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com