Vrahounský pastýř Myslata a muž, který vylezl z rakve: Procházka za našimi upíry

Upír

Tentokrát vám přinášíme několik tipů na výlety pro opravdu otrlé. Můžete zkuste využít čas a přenocovat na místech, která mají strašidelnou minulost. Nebojte se, nic se vám nestane! Česká republika má mimořádné množství kuriózních míst, počítáme-li i ta s temnou či mrazivou minulostí. Která místa to jsou a co se o nich říká?

Vrahounský pastýř Myslata

V Čechách, sotva míli od Kadaně v městečku Blov, zemřel pastýř jménem Myslata. Vstával každou noc, obcházel všechna města v kraji, strašil jednotlivce, zabíjel a mluvil zmateným nářečím. A když ho vyhrabali, musel být upálen – nafoukl se jako býk a strašně hřímal. A když ho přikládali na oheň, někdo vzal kůl a bodl ho, a hned z něj tekla krev jako z hrnce. Když ho spálili, všechno se uklidnilo.

Křepčení na hrobě

Neplach si ve své kronice všímá srovnatelného případu, který se váže ještě k roku 1344. V Levíně jedna paní zemřela a byla pohřbena. Po obřadu vstala, udusila pár lidí a nad každým z nich si zatančila. A když byla zraněna, tekla z ní krev jako z živého zvířete. I ona pozřela víc než polovinu svého vlastního rubáše, a když byl roztržen, byl celý krvavý. Když byla úspěšně spálená, hrůzy skončily.

Ani Václavské náměstí nebylo ušetřeno

Další zajímavý případ, který se odehrál přímo uprostřed Prahy, zachytil čistě renesanční autor a student historie v Čechách Bartoloměj Paprocký ve svém díle Odraz Čech a Moravy. Léta Páně 1540 v Praze v Novém Městě jedna paní z Koňského trhu (dnešní Václavské náměstí), když v noci odpočívala, byla svým mrtvým chotěm udušena a 16. května pohřbena. Z přečtené citace není jasné, zda manžel zemřel již dříve, nebo zda svou choť uškrtil v předsmrtné křeči. Nejednalo by se tedy v zásadě o případ morouse nebo upíra. Šokující je, že Paprocký se tímto případem nezabývá a my se musíme spokojit s dohadem.

Václavské náměstí
Václavské náměstí: Foto Pixabay

Žamberk a jeho kronika temna

Byl jednou jeden člověk, který tu umřel a říkali mu Micohlav. Říká se, že se při pohřbu zjevil přízrak truchlícím uprostřed pohřebního obřadu. Poté prý v noci vstával z hrobu, vyhrabával mrtvoly a kousal je. V okolí se kolem něj vyprávělo několik fenomenálních příběhů. Když se zpráva o upírově řádění rozšířila, byla jeho mrtvola vyhrabána a kat mu na křižovatce uřízl hlavu. Jak to tak bývá, od té doby bylo vše v pořádku.

Úředník z Lysé nad Labem a jeho příběh

Ve městě byl v roce 1820 úředník jménem Skuhrovský, který byl známý pro svou nemilosrdnost. Když zemřel, začaly se dít bizarní věci. Prvního dne prý vylezl z rakve a lehl si pod ní. Jedinci, kteří pozorovali mrtvolu, se ve strachu rozprchli.

Zdroje info: kudyznudy.cz, icesty.cz

Náhledové foto: Pixabay