Egyptský Luxor – projděte se místy, kterým se v minulosti procházeli nejslavnější faraoni

Luxor patří k nejznámějším egyptským památkám. A to i přes to, že leží asi 7100 kilometrů od jeho aktuálního srdce, tedy města Káhiry. Po poměrně dlouho dobu byl však oním srdcem Egypta právě Luxor (během období zvaného Nová říše) a stále v něm tedy na turisty čeká mnoho zajímavých věcí.

Proč právě Luxor? Jedinečnost tohoto místa tkví v několika aspektem. Především byl sídlem faraonů. Právě tady se procházel i takoví velikán, jako byl Tutanchamon nebo Ramses II. A to mu dává opravdu jedinečnou atmosféru.

Co najdete v Luxoru

A tam, kde byli faraoni, bylo i přirozené centrum života celého Egypta. Není tedy divu, že tu stojí řada chrámů s opravdu unikátní architekturou. Největšími chrámy jsou Karnak a Luxor, ale za zmínku stojí i dalších dvanáct opravdu půvabných zádušních chrámů.

Do Luxoru by se měl vydat každý, kdo se někdy vydá do Egypta Foto: Pixabay

Co tu však naopak rozhodně nenajdete jsou pyramidy. Ty byly oblíbené během Staré říše, v období, kdy zažíval Luxor svou největší slávu, se už jednodušeji nepoužívaly. Tehdy bylo trendem místa pohřbů spíše utajovat – a to kvůli vykradačům hrobů. Naprosté většině faraonů se to bohužel nepodařilo, ale to už je trochu jiná kapitola.

Kdy vyrazit do Luxoru?

Mnoho lidí si myslí, že během léta, kdy teploty v okolní poušti stoupají až do 40 °C, není návštěva egyptských památek právě vhodná. Faktem však zůstává, že klima je konkrétně v Luxoru tak suché, že si dost možná této vysoké teploty ani nevšimnete. Pokud však toužíte po nádherných fotografiích s azurově modrou oblohou na pozadí, vydejte se sem v zimě, kdy teploty dosahují jen nějakých 20 °C.

Zdroj: https://egypt.travel/cs/stories/luxor-the-city-of-god-and-the-great-kings, https://www.invia.cz/blog/luxor-v-egypte/, https://egypt.vdetailech.cz/katalog-objektu/turisticka-strediska/luxor

 

Do Luxoru by se měl vydat každý, kdo se někdy vydá do Egypta Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.