Vydejte se do Ománu – novější a velmi krásné destinace

Omán

Omán skrývá vynikající klima, bohatou kulturu, četné turistické cíle a služby, o kterých se vám ani nesnilo. Nabídnout vám může i různé přírodní krásy. Chybět vám zde nebude ani moře, vysoké hory, písečné duny nebo oázy.

Hlavní město Muscat

Hlavní město Ománu zahrnuje více než milion obyvatel. Mezi jeho nejvýznamnější dominanty patří mešita sultána Kábulu, paláce a pouštní pevnost a bohatá mořská fauna. Při návštěvě si nenechte ujít muzeum Bair Al Zubair nebo Královskou operu. Srdcem starobylého Maskatu je královská rezidence Al Alam, oficiální sídlo hlavy státu.

Wadi Bani Khalid

Vodní kanál Bani Khalid je bezpochyby jedním z nejkrásnějších ománských vodních toků. Pro návštěvu údolí sevřeného horami doporučujeme brzké ranní hodiny, kdy je velká šance, že budete mít jezírka jen pro sebe.

Některá jezírka bývají suchá, jiná vás ohromí průzračnou vodou a zvláštními ostrůvky uprostřed, ke kterým se dá jednoduše doplavat. Je zde také několik vyhlídek a malých mostků.

Písky Wahiba

Wahiba Sands je písečné odpočívadlo na východě Ománu. Opuštěná oblast se utvářela v období čtvrtohor, a i v dnešní době uchvacuje písečnými kopci vysokými až 100 metrů. Sjednejte si terénní vozidlo a projeďte se po odlehlé písečné ploše, které vás uchvátí každým centimetrem lesklého písku. Z vyvýšenin máte krásný výhled na oázu.

Nizwa

Nizwa
Foto: Pixabay

Toto staré město se stejnojmenným opevněním bylo v 6. a 7. století hlavním městem Ománu. Nejvýraznější památkou je opevnění ze 17. století, které je dodnes obehnáno pětimetrovými zdmi. Její součástí byly vražedné díry vyplněné vroucí tekutinou. Kromě světoznámé pevnosti budete moci v Nizwě obdivovat také mešitu a bezpochyby navštívte trhy nabízející hliněné a zemědělské zboží.

Hrad Jabrin

Hrad objevíte ve stejnojmenném městě v pohoří Al-Hadžar, oáze palem. Největším kouzlem je bezpochyby okouzlující pohled na okolní hory. Třípatrové kamenné opevnění, které bylo postaveno v polovině 17. století, zvenčí nadchne svými obrovskými zdmi.

Bimmah Sinkhole

Bimmah Sinkhole
Foto: Pixabay

Jezírko o rozměrech téměř 50 x 70 metrů a hloubce přibližně 20 metrů vzniklo propadnutím povrchové vrstvy v důsledku rozpadu podzemního vápence. Ale jakmile se ve vodě přestanete pohybovat, začnou se o vaše nohy starat rybky Garra rufa.

Dayqah Dam

Vodní nádrž je nejpopulárnější přehradou v Ománu. Zároveň je mírně mladistvou ománskou atrakcí, která vás zaujme hned na první pohled. Uvnitř přehrady se nachází pyramida. Součástí přehrady je několik vyhlídek.

 Al-Hoota

Jeskyně Al-Hoota, které se nacházejí téměř 30 kilometrů od města Nizwa, jsou zpřístupněny od roku 2006. V jeskynním jezeře žije neobvyklý endemitický druh – slepé růžové rybky. Úžasný svět podzemních chodeb s krápníky se táhne v délce asi 4,5 km, z toho 500 metrů je zpřístupněno.

Zdroje info: kudyznudy.zc, cestujeme.cz

Náhledové foto: Pixabay