Legendy o svatém Patrikovi – proč je tak oblíbený a proč byla jeho původní barvou modrá?

Legendy o svatém Patrikovi: Den svatého Patrika se slaví všude tam, kde žije irská menšina a v Irsku je dokonce státním svátkem. Připadá na 17. března, kdy tento křesťanský misionář a patron Irska údajně zemřel. Ač to byl dříve svátek pouze církevní a v ten den byly všechny hospody zavřené, postupně se změnil v bujaré oslavy, kdy irský alkohol teče proudem.

Ale proč je vlastně tento světec tak oblíbený a jaký je význam některých symbolů, které se k tomuto svátku neodmyslitelně vážou? Podívejte se na význam trojlístku, hada nebo třeba keltského kříže.

Legendy o svatém Patrikovi

První legenda souvisí se zeleným trojlístkem jetele. Svatý Patrik prý na něm demonstroval princip svaté trojice. Proto je jeho symbolem a také zelená barva, ač původně se odíval do modré.

Další legenda říká, že svatý Patrik vyhnal a vyhubil na ostrově všechny hady a proto tam žádní nejsou. To je zřejmě myšleno alegoricky. Hada měli jako symbol druidové, jejich náboženství bylo dříve v Irsku rozšířené. Tím, že Patrik v zemi zaváděl křesťanství, zároveň vyháněl pohanskou víru symbolizovanou hadem.

Legendy o svatém Patrikovi – proč je tak oblíbený Foto: Pixabay

Dlouhý půst – a nejen ten

Jiná legenda se vztahuje k hoře Croagh Patrick, na jejímž vrcholu se prý svatý Patrik 40 dní postil. Později zde byla vystavěna kaple a každoročně se sem konají poutě.

Svatý Patrik prý také stvořil takzvaný keltský kříž, kdy na kříž (symbol ukřižování Krista) umístil slunce, významný keltský symbol. Tento keltský kříž nyní v Irsku najdete pomalu na každém rohu.

 

Zdroje: https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/oslavte-den-svateho-patrika-v-zelenych-barvach, https://cs.wikipedia.org/wiki/Svat%C3%BD_Patrik, https://www.nejlepsidrinky.cz/rubriky/zajimavosti/proc-a-jak-se-slavi-den-svateho-patrika-17-brezna_1015.htmlhttps://www.alkohol.cz/novinky/17-brezen-alias-den-svateho-patrika/, https://hotelove.cz/den-svateho-patrika/

Legendy o svatém Patrikovi – proč je tak oblíbený Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.