O životě Vikingů před jejich nájezdnickým obdobím se vědělo pramálo – pomohl až nález jedné lodi

Život Vikingů byl po dlouhou dobu pro vědce zahalen tajemstvím. Sami totiž písemné zprávy zpočátku nezanechávali a to, co o nic naspali nejrůznější křesťanští misionáři bylo více či méně nedůvěryhodné. Vše však změnil jeden unikátní nález.

V roce 1852 byla objevena loď Vikingů nazvaná „Osebergskibet“ na norském území Oseberg. Loď byla objevena během archeologického výzkumu a byla považována za jeden z nejvýznamnějších objevů v oblasti Vikingů.

Co na ní bylo tak zvláštního?

Loď byla velká asi 21 metrů a byla bohatě zdobena rytinami. Na palubě byly nalezeny také ostatky koní a mnoho cenných artefaktů, včetně nádob, šperků a zbraní. Tento objev poskytl mnoho informací o životě Vikingů, včetně jejich náboženských zvyklostí, řemeslných dovedností a obchodních kontaktů s ostatními zeměmi.

Osebergskibet se stala důležitým symbolem norské kultury a je vystavena v muzeu v norském městě Oslo, kde mohou návštěvníci vidět nejen samotnou loď, ale také mnoho dalších artefaktů nalezených na palubě. Mohou totiž prozradit mnohé o tom, kdo byli Vikingové a odkud přišli.

Foto: Pixabay

Kdo byli Vikingové

Vikingové byli severskými námořníky a dobyvateli, kteří pocházeli z oblasti Skandinávie (dnešní Dánsko, Norsko a Švédsko). Jejich kmenové společnosti existovaly v období od 8. do 11. století. Vikingové byli známí svými výpravami po Evropě, především na Britské ostrovy, Francii a do severní části Evropy, včetně dnešního Ruska a Islandu.

Vikingové byli také známí svými loděmi, které byly velmi rychlé a odolné proti bouřím. Používali rovněž speciální zbraně, jako sekery a dlouhé meče, a v boji je jim přisuzována taktika zvaná „berserker“, což byl stav zuřivosti, kterého dosahovali díky používání halucinogenních drog.

Vikingové byli také zruční řemeslníci a vyráběli řadu výrobků, včetně kovových zbraní a šperků, dřevěných lodí a nábytku, textilních výrobků a skla. Jejich kultura a umění měly velký vliv na západní Evropu a jejich genetický stopy můžeme najít i v mnoha zemích, jako jsou Island, Grónsko, Velká Británie a Irsko.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Drakkar, https://crg.cz/sekce/historie/referaty/stredovek/skandinavie/Viking_lod.htm

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.