Vyrazte na podběl – už vykukuje ze země a s našimi tipy ho zcela jistě najdete

Podběl lékařský patří mezi první bylinky, které jsou na jaře dostupné. A i když se o jeho bezpečnosti v poslední době vedou spory, řada lidí na něj stále nedá dopustit. Kam za ním vyrazit a jak ho zpracovat?

Podběl lékařský (Tussilago farfara) je rostlina, která roste v mírném podnebním pásu na severní polokouli. Vyskytuje se zejména v Evropě a Asii, a to především v horách a ve vlhkých lesích. V České republice podběl lékařský roste poměrně hojně v horách, zejména v Krkonoších, Krušných horách, Šumavě a Jeseníkách.

Kdy sbírat podběl

V období květu (první květy se obvykle objevují už v březnu) lze podběl lékařský spatřit v horských lukách, na vlhkých stráních a v lesích (především mna vlhkých okrajích. Pokud tedy zamíříte do těchto lokalit, zcela jistě ho najdete. Je třeba si však uvědomit, že podběl lékařský obsahuje silně jedovaté alkaloidy a používá se pouze v homeopatické a lékařské praxi. Proto se nedoporučuje sbírat ani konzumovat bez znalosti odborníka. Využít ho do nápaditých receptů však může. A co z něj uvařit?

Vyrazte na podběl – už vykukuje ze země a s našimi tipy ho zcela jistě najdete Foto: Pixabay

Podbělová omáčka

Na másle orestujte cibuli, přidejte na drobno nakrájený podběl dle chuti a ještě orestujte. Přidejte smetanu a vařte, dokud se omáčka nezahustí. Podávejte k masu, rýži nebo těstovinám.

Podbělové lívance

Smíchejte nasekané podbělové listy (množství dle chuti) s těstem na lívance a smažte na pánvi. Podávejte naslano jako přílohu nebo s jogurtem či zakysanou smetanou.

Zdroje: https://primanapady.cz/clanek-30417-nasbirejte-podbel-a-uvarte-si-med-proti-kasli-i-jarni-unave, https://www.jimejinak.cz/lecivy-caj-z-podbelu/, https://www.apetitonline.cz/novinky-zajimavosti/podbel-lekarsky-je-vhodny-nejen-pri-kasli-prozradime-vam-jeho-dalsi-ucinky, https://www.ireceptar.cz/zdravi/podbel-lekarsky-30000510.html

Vyrazte na podběl – už vykukuje ze země a s našimi tipy ho zcela jistě najdete Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.