Vydejte se na nejlepší výlety po ČR v parném létu

Pramen

Pokud se řekne Vltava, vybaví se vám okamžitě i pohled na Pražský hrad a Labe, vidíte vodní tok, po kterém plují lodě z Děčína do Německa. Běžte se však podívat proti proudu a zjistěte, kde pramení proslulé české řeky. Výlet k pramenům je v parném létě úžasnou kratochvílí. Podstupte okouzlující výstup do hor, kde je často chladněji, a navíc se budete moci osvěžit ze zurčícího potůčku. Nečekejte ale žádné divoké peřeje, ty největší české potoky totiž začínají jako pramínek vyvěrající ze země.

Nejprve na Šumavu, tam kde je pramen Vltavy

Vltava je náš nejdelší vodní tok, pramení nedaleko šumavské Kvildy na úpatí Černé hory. Z Kvildy a Modravy se k němu dostanete pěšky nebo na kole po cyklostezce. Pramen, kterých je ve skutečnosti více, leží výše v odcloněném terénu. Nicméně před více než sto lety zde byla vybudována studánka, která symbolizuje vodní tok. Proto zde najdete dřevěnou sochu, jak tu v poklidu bdí.

Pátrejte po prameni Labe v horách

K pravému prameni Labe se skutečně nedostanete, pramení v rašeliništi Labské louky ve výšce 1387 metrů. Pro turisty byla postavena kamenná studánka na křižovatce. V šedesátých letech 20. století zde byla dokonce přidána tabulka, která zaznamenává počet největších měst, kterými Labe protéká. Během roku 2006 byl navíc pramen Labe opatřen strážkyní. V případě, že se k prameni vydáte ze Špindlerova Mlýna, si můžete vyfotit pár krásných vodopádů, mezi které patří i Labský vodopád.

Viděli jste už pramen od řeky Moravy?

Řeka Morava pramení téměř půl kilometru pod vrcholem Králického Sněžníku ve výšce 1380 metrů. I zde prý z hlubin vyvěrá několik set pramenů, ale jeden pramen byl upraven tak, abychom jej mohli všichni navštívit. Je z něj opravdu krásný pohled na Dolní Moravu! Vodní tok stéká do údolí, a postupně se ze skromného pramínku stává skutečným horským pramenem.

Pro další pramen musíte až do Žďárských svahů

Pramen Sázavy je mezi ostatními tak trochu výjimkou. Oficiální cesta k němu zatím neexistuje, takže se budete muset vyzbrojit GPS a odolnou obuví, která zvládne cokoliv. Samotný pramen najdete mezi Hlinskem a Žďárem nad Sázavou, pod Šindelným vrchem. Ve výšce 757 m nad mořem hledejte položený kámen s nápisem – Zde pramení potok Sázava., který upozorňuje na pramen 226 km dlouhého toku.

Za některými prameny blíže, za jinými dál…

Pramen 2
Foto: Pixabay

Ne každý z našich řek může pramenit na českém území. Taková Lužnice si pramení v Rakousku, stejně jako Dyje. Jiné toky jsou utvářeny soutokem menších toků, jako je Berounka, Otava nebo Orlice. A pokud vás to zajímá, i Bečva pramení na dvou tocích. Oba prameny skvěle spojuje jedna trasa, dělí je od sebe necelé čtyři kilometry. Rožnovská neboli Dolní Bečva pramení na svazích hory Vysoká. Pramen je zajištěn dřevěným přístřeškem. Horní Bečva naproti tomu vyvěrá pod vrcholem Trojačky, a je zajištěna malou dřevěnou stříškou. Obě se spojují v jeden tok – Bečvu, která se po 61,5 km vlévá do Moravy poblíž Tovačova.

Zdroje info: kudyznudy.cz, chmibrno.org

Náhledové foto: Pixabay