Vyhlídka Kjeragbolten je vytvořená Matkou přírodou

Kjeragbolten

Jedinečná norská vyhlídka Kjeragbolten je ve skutečnosti velký balvan, který uvízl v trhlině na norské hoře Kjerag. Ve srovnání se svým velkém bratrem – jehož plocha má rozměry přibližně 25×25 metrů, má Kjeragbolten plochu pěti metrů krychlových. Balvan visí ve výšce 984 metrů. Navzdory výšce 1100 metrů, ve které se tato rarita nachází, je lokalita dostupná a skutečně dobře známá návštěvníkům z celého světa.

Krásná norská krajina je všude kolem vás

Ke kameni Kjeragbolten vede jedenáctikilometrová cesta. Výchozím bodem je zacpané parkoviště Øygardstølen ve výšce 640 metrů nad mořem Výškové převýšení je 800 metrů a celý výstup může trvat 6-10 hodin. Ať tak či onak, mějte na paměti, že velká část cesty vede po skalních stěnách. Takže stezka je opravdu dobře značená kameny s jasným značením. Během výstupu budete moci vnímat norskou přírodu a jedinečné výhledy po okolí.

Ale buďte opatrní, protože hory jsou záludné. Klimatické podmínky se pravidelně rychle mění. V případě, že si nejste něčím jisti, raději se sem vydejte s některým z průvodců, kteří tuto oblast dobře znají.

Kjeragu

V případě, že si přejete zjistit, co znamená Kjeragbolten, pak se tedy dáme do volného výkladu, který odkazuje na vyhlídku jako na Kjeragův klín. Zaseknutý kámen se nachází na hoře, která se tyčí do výšky 1100 metrů. Každopádně všichni turisti sem nemíří kvůli zdoláním hory, ale za touto adrenalinovou vyhlídkou. Horu Kjerag najdete na východním konci Lysefjordu v okrese Forsand v Rogalandu. Vzácností je také to, že pod balvanem teče 25. nejvýše položený vodopád na světě, Kjeragfossen.

Kjeragu
Foto: Pixabay

Vzhůru za nebezpečným sportem, kde můžete přijít i o život?

Prakticky asi statisíce návštěvníků z celého světa, sem míří k balvanu (doba čekání na fotku je zde přibližně jedna hodina). Nicméně se sem na Kjeragbolten vydávají i velcí nadšenci nebezpečného sportu BASE jumpingu.

BASE jumping je velmi extrémní sport, při kterém lidé skáčou z pevných objektů a kombinují lezení po skalách se seskoky padákem. Člověk, který se chce v tomto mimořádném sportu uchytit, musí být především skvělým parašutistou s dokonalým odhadem výšky, ve které se musí otevřít padák, a vysokou úrovní schopností ovládat let. Pokud tyto schopnosti neovládáte, velmi lehce pak můžete přijít o život.

Zdroje info: cestujeme.cz, kudyznudy.cz

Náhledové foto: Pixabay